مزایای رژیم گیاهخواران یا “منعطف‌خواران”

مزایای رژیم گیاهخواران یا “منعطف‌خواران

وین- به کارگیری یک رژیم گیاهخواری یا شبه-گیاهخواری برای از دست‌دادن وزن و بهبود سلامتی، آنطور که معمولاً فرض می‌شود آزاردهنده نیست، زیرا مردم می‌توانند مزایای مربوط به سلامتی آن را، حتی اگر به طور جزئی به غذاهای با منشاء گیاهی روی بیاورند، تجربه نمایند. به علاوه‌ی اینکه ممکن است هزینه‌ی رژیم‌ها، کمتر از رژیم‌های سلامتی دیگر باشد، سمینار اروپایی در مورد چاقی (ECO 2018 )، تحقیقات جدیدی ارائه شد.

دکتر ژانگلینگ چن و همکارانش، از اراسموس مک روتردام هلند، در مطالعه‌ای، در بیش از 9600 نفر نشان دادند که افزایش مقدار غذاهای با منشاء گیاهی در رژیم غذایی، همراه با کاهش شاخص توده‌ی بدنی (BMI) و توده‌ی چربی، حتی بعد از در نظرگرفتن بی‌نظمی‌های بالقوه است.

چن در یک نشست خبری ECO گفت: “مطالعه‌ی مانشان داد که یک رژیم با منشاء گیاهی بیشتر و با منشاء حیوانی کمتر، فراتر از پایبندی محض به رژیم‌های گیاهی یا گیاهخواران، می‌تواند برای جلوگیری از اضافه‌وزن/چاقی در جمعیت میان‌سال یا بزرگسال، مفید باشد”.

او افزود که چنین تغییری “به تغییر ناگهانی در رژیم یا حذف کلی گوشت و محصولات حیوانی، نیاز ندارد” همچنین خاطرنشان نمود، “می‌توان با طرق مختلف، همچون کاهش ملایم مصرف گوشت قرمز یا خوردن مقدار کمی سبزیجات، به آن دست یافت”.

در تحقیقی دیگر، دکتر هیلاری گرین، از مؤسسه‌ی علوم غذایی مرکز تحقیقاتی نسله لوزان سوئیس، هزینه‌ی سه رژیم سالم آمریکایی، مدیترانه‌ای، یا گیاهخواری را، در میان مردمی که به صورت آنلاین خرید روزانه‌شان را انجام می‌دهند، با هم مقایسه نمود و دریافت که رژیم گیاهخواری، تقریباً 2$ در هفته کمتر از دو رژیم دیگر هزینه دارد.

دکتر جیسون هالفورد، مدیر بخش روانشاسی بیولوژیکی و رفتار سالم دانشگاه لیورپول انگلیس، که در هیچ‌کدام از مطالعات شرکت نکرده بود، به خبرگزاری پزشکی مداسکیپ گفت: روندی در جهت یک رژیم شبه‌گیاهی، به اصطلاح روش “منعطف‌خواری” در خوردن، به نظر مفید می‌رسد، اما  مشکل می‌توان آن را به بیمارانی که با وزن خود درگیر هستند، ارائه نمود.

“یکی از مشکلاتی که داریم، این است که چگونه می‌توانیم منعطف‌خواری را، در گروه‌های آسیب‌پذیرتر در مقابل چاقی رواج دهیم، زیرا ممکن است بسیاری از مردم تصور کنند که گوشت، بخش استانداردی از وعده‌غذایی است.”

او ادامه داد: “با اینکه به کارگیری یک رژیم منعطف‌خواری یا گیاهخواری، مزایایی را به دنبال خواهد داشت، اما احتمالاً بیشتر توسط افرادی که خودشان به سلامت اهمیت می‌دهند، به کار گرفته شده و مزایایی را برای آنها به دنبال خواهد داشت.”

هالفورد معتقد است که به جای به کارگیری یک روش آموزشی “عیب‌جویانه”، بهترین روش برای تشویق به سمت یک رژیم منعطف‌خوارتر، این است که “معیارهای اجتماعی حول آنچه یک وعده‌ی غذایی ایده‌آل از آن تشکیل شده” ، با به طور مثال، پیشنهاد گزینه‌های گیاهخوارتر یا گیاهی تر در منوها، جایگزین شوند.

هر چیز کوچکی کمک می‌کند: جایگزین‌کردن مقادیر کوچک گوشت با سبزیجات، مزایایی دارد.

اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، پیروی از یک رژیم گیاهی یا گیاهخواری، خطر چاقی را کاهش می‌دهد، اما روشن نیست که آیا درجات متغیر پایبندی به یک رژیم با منشاء گیاهی در مقابل یک رژیم با منشاء حیوانی، بر اضافه‌وزن یا چاقی، تأثیر می‌گذارد یا نه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + هجده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.