معاون غذا و دارو دانشگاه بر اهمیت توجه مردم و مسئولین در حمایت از کالاهای ایرانی تاکید کرد

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو: دکتر حاجی محمودی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبری در مورد اثرات زیانبار قاچاق کالاهای سلامت‌محور و خطرات استفاده از فرآورده‌های گفت: با توجه به گسترش روزافزون قاچاق محصولات سلامت‌محور غیرمجاز و مواجهه شهروندان با این محصولات غیربهداشتی، مطمئناً بخشی از این افراد با مشکلات و عوارض ناشی از مصرف محصولات غیرمجاز مواجه شده اند که متأسفانه علت اصلی مصرف محصولات سلامت‌محور قاچاق و تقلبی، «ارزانی» آن‌ها است.
وی همچنین افزود: مصرف محصولات سلامت‌محور قاچاق و یا تقلبی باعث بروز عوارضی نظیر آلرژی و حساسیت، سوزش در محل مصرف، کهیر. کچلی، آکنه، عفونت و حتی کوری، صدمات کبدی و سرطان می‌شود.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به برخی دیگر از پیامدهای منفی پدیده شوم قاچاق در سطح کلان اشاره کرد و گفت: پایین آمدن ظرفیت نگهداری کالا و سرانجام ورشکستگی صنایع داخلی کوچک و بزرگ، افزایش قانون‌شکنی و سرایت آن به همه امور کشور همانند اسناد، آلوده کردن عوامل مبارزه با دادن رشوه و سایر ترفندها و اشاعه برخی امراض به جهت قاچاق کالا‌های غیربهداشتی و غیراستاندارد به کشور مثل لوازم‌آرایشی و بهداشتی از جمله این پیامدها است.
دکتر حاجی محمودی افزود: کاهش درآمد دولت به جهت نپرداختن حقوق و عوارض، از بین بردن فرصت‌های شغلی به جهت غیرمولد بودن قاچاق، ایجاد اشتغال کاذب و موقتی و زودگذر در حین بالا بودن نرخ رشد بیکاری، اختلال در بازار و چند نرخی کردن کالا، گریز سرمایه‌های قابل بازده از دیگر پیامدهای منفی قاچاق در سطح کلان است که از میان آنها، دو مورد بیکاری و فقر نقش اقتصادی پررنگ‌تری را دارا است.
معاون غذا و دارو در ادامه به برخی راهکارهای اجرایی در حمایت از کالاهای ایرانی و جلوگیری از ورود و مصرف کالاهای خارجی و قاچاق اشاره کرد و گفت: تشویق مصرف‌کنندگان به مصرف کالای ایرانی باکیفیت، جلوگیری از تبلیغات بی‌رویه کالاهای خارجی در رسانه‌های داخلی، تشویق تولید‌کنندگان داخلی به تولید کالاهای باکیفیت بالا به منظور توسعه اقتصاد مقاومتی، ارتقا سطح آگاهی مردم از مضر بودن مصرف کالاهای قاچاق و تشویق مردم به ساده زیستی و پرهیز از تجمل‌گرایی از جمله این راهکارها است.
وی افزود: افزایش تعرفه‌های کالاهای غیرضروری خارجی، کاهش هزینه‌های تولید داخلی و حمایت از تولید‌کنندگان، افزایش آگاهی مردم از هویت فرهنگی، ملی و مذهبی خویش، افزودن مفاهیمی چون ارزش و چرایی ارزش کالای داخلی و پیامدهای منفی مصرف‌گرایی و قاچاق در کتب درسی، ارتقا ظرفیت خودباوری و اعتمادبه‌نفس جوانان در دست یافتن به هر نوع تولید در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی و سایر زمینه ها، نظارت بیشتر بر مرزهای کشور و حمایت از صنایع بومی و دستی از دیگر راهکارهای اجرایی در حمایت از کالاهای ایرانی و جلوگیری از ورود و مصرف کالاهای خارجی و قاچاق است.
دکتر حاجی محمودی در پایان از تمامی مسئولان و عموم مردم خواست تا در راستای فرمان مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شعار سال مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی»، به تولید و مصرف کالاهای ایرانی نگاه و توجه ویژه داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 8 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.