ممنوعیت پیوند عضو از دهنده ایرانی به گیرنده خارجی

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: بر اساس قانون پیوند عضو از دهنده ایرانی به فرد خارجی ممنوع است. قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت اظهار کرد: متأسفانه گاهی افراد سوء استفاده‌هایی از حوزه سلامت انجام می‌دهند به طوری که به خاطر ارزانی دارو و تجهیزات پزشکی قاچاق از کشور به کشور‌های همسایه و همجوار صورت می‌گیرد و همین مسئله ممکن است باعث بروز آسیب جدی به مردم و بیماران شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه معاونت درمان برنامه‌ها و کارهایش بر اساس جلب مشارکت‌های مردمی است و به نوعی معاونت اجتماعی را در خود اقدام کرده است، زیرا امروزه بسیاری از انجمن‌ها مانند EB، کلیوی و قلب در ارائه خدمات بهداشتی – درمانی و حوزه سلامت کمک حال وزارت بهداشت بوده و اقدامات مناسبی را انجام می‌دهند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به آخرین آمار پیوند عضو در کشور، افزود: در حال حاضر سالیانه هزار و ۲۰۰ پیوند مغز استخوان و ۷۰۰ پیوند کبد و همچنین ۱۲۰ پیوند قلب در کشور انجام می‌دهیم و خوشبختانه از نظر امکانات و تجهیزات پزشکی و نیروی متخصص در مرحله‌ای قرار داریم که افراد خارجی برای انجام پیوند تحت گردشگران سلامت به کشورمان سفر می‌کنند.

۲۵هزار نفر در لیست نوبت انتظار جهت پیوند قرار دارند

جان‌بابایی افزود: گردشگران سلامت که برای انجام عمل پیوند به ایران سفر می‌کنند باید دهنده و گیرنده از مردمان خارجی باشند و بر اساس قانون پیوند عضو از دهنده ایرانی به فرد خارجی ممنوع است.

وی بیان کرد: ما در زمینه پیوند عضو نمی‌توانیم مردم را نگران کنیم و متأسفانه در حدود ۲۵ هزار نفر در لیست نوبت انتظار جهت پیوند قرار دارند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: برای اهدای عضو در زمان مرگ مغزی باید کار فرهنگی بیشتری در این خصوص انجام بگیرد و مردم باید آگاه باشند که فردی که دچار مرگ مغزی شده امکان ادامه حیات برایش وجود ندارد و تنها چند ساعت پس از مرگ مغزی امکان اهدای عضو به بیماران و افراد نیازمند است.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآوری کرد: هر فرد مرگ مغزی می‌تواند در بهترین حالت هشت عضو خود را به بیماران و نیازمندان اهدا کند و من امیدوارم با فرهنگ‌سازی آمار اهداکنندگان عضو افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند در کشور با توجه به لیست نوبت انتظار افزایش پیدا کند. شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.