نظام سلامت ما بیمار مدار است

دکتر اصغر دالوندی با اشاره به اینکه نظام سلامت کشور ما یک نظام بیمار محور و بیمارستان مدار است، افزود: در کشورهایی با درآمد ملی ۱۰ برابر کشور ما ، به دلیل رویکرد هزینه اثربخش و هزینه فایده، پرستاران را در صف اول ارزیابی و ارجاع مردم به سطوح بالاتر انجام می گردد ، و وزارت بهداشت قانونا باید سیستم پزشک خانواده را اجرا و طبق برنامه ششم از پرستاران استفاده نماید، اما می بینیم معاونت بهداشت و آموزش وزارت بجای اجرای قانون در صدد تصویب و اجرای رشته مراقبت سلامت هستند که هـیچ جای دنیا نمونه ای ندارد. زیرا عاقلانه است که به جای صرف هزینه ی بسیار بیشتری که برای تربیت پزشک عمومی اختصاص می یابد ، انها در فاز بالاتر و زمان بیشتری را صرف بررسی و تشخیص های دقیق تر و نهایتا ارجاع به پزشکان متخصص نمایند، تا نظام پزشک خانواده و ارجاع در کشور شکل گیرد.
وی با اشاره به اینکه در ۱۰ سال آینده دنیا به سمت کاستن از خدمات بیمارستان ها پیش می رود، اظهار داشت: در کشور ما بدلیل مشکلات فرهنگی و سیستم های القایی درمان مدارمردم برای یک سرماخوردگی هم به فوق تخصص ها مراجعه می کنند .
رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان این که پرستاری با دو بال علم و هنر بر بالین بیمار حاضر می شود، ظهار داشت: پزشک و پرستار هر دو عضو تیم سلامت هستند و کسانی که رده بندی غیر منطقی فاصله های حرفه ای و از بالا به پایین را همه جانبه ایجاد باید بدانند که دانشجویان باید به سمت علاقه خود پیش بروند و بفکر ده سال بعد سلامت مردم باشند.
وی با بیان این که در ایران ۲۵۰ هزار نفر از بدنه وزارت بهداشت ، معادل ۱+۵۰ نفر را پرستاران و کادر پرستاری تشکیل می‌دهند، تاکید کرد: وزارت بهداشت باید از نگرش بیمار محوری خود فاصله گرفته، زیرا مردم نیاز به سلامتی دارند نه بیماری و سلامتی حق مردم است.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که خدمات جامعه نگر پرستاری در حال حاضر ۱۰۰ هزار شغل در حرفه خود جای داده است، افزود: وزارت بهداشت در حال حاضر رشته های معادل و موازی با پرستاری را بر روی کار آورده که مورد مخالفت شدید سازمان نظام پرستاری و جامعه پرستاری قرار گرفته است زیرا پرستاری در پیشگیری از سلامت بیماران و مردم نقش بسیار مهمی دارند و می تواند در نجات جامعه نقش اساسی داشته باشند و رشته ای بدون کارشناسی و موازی شرایط را بدتر و نارضایتی را تشدید می کند.
وی با بیان این که رشته پرستاری ابعاد اساسی دارد، اظهار داشت: پرستاران در سه سطح پیشگیری می توانند فعالیت داشته باشند اما متاسفانه در حال حاضر تنها در سطح دوم که بالین و درمان است که به دلیل شرایط بیماری مداری در بیمارستان حضور یافته و فعالیت می کنند.

دالوندی با بیان این که جامعه پرستاری در حال حاضر وارد حوزه مراکز مراقبت پرستاری در منزل شده اند و خوشبختانه قرار است بعد از طرح پایلوت چهار بیماری مهم و مزمن تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار بگیرند، گفت: در حال حاضر مراکز غیر مجاز خدمات پرستاری در منزل و توسط پرستارنماها این دسته از خدمات را به مردم ارائه می دهند اما با صدور پروانه صلاحیت حرفه ای از انجام خدمات این مراکز غیر قانونی جلوگیری به عمل خواهیم اورد و مردم طعم خدمات واقعی پرستاری در منزل را خواهند چشید.
وی با اشاره به کارکرد های کلیدی پرستاری ادامه داد: پرستاری می تواند در حوزه های معلمی و مشاوره ، مراقبت جامع ، هماهنگی، مدیریت های راهبردی ،پژوهشگری ، کارافرینی و درمانگری پرستاری به ارائه خدمات بپردازند.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان این که پرستاری دارای شایستگی های در حوزه بینش رفتاری ، مهارت ، دانش ، استعداد و توانایی های لازم است ، افزود: در کشور ما بیش از ١٨٠دانشکده و ۱۵تا ۲۰ رشته کارشناسی ارشد تخصصی در پرستاری و چندین گرایش دکترای تحصصی وجود دارد.
وی با اشاره به آینده بازار کاری و آینده شغلی پرستاری تاکید کرد:طبق برآوردهای جهانی پرستاری در ۱۰ سال آینده جزء سه شغل برترجهان خواهد شد.
دالوندی در پایان یادآور شد: با حضور سازمان نظام پرستاری ،معاونت پرستاری و دانشکده ها و انجمن های علمی ، حرفه پرستاری رشد بالاتری خواهد کرد و حق خود را از نظام سلامت مطالبه خواهند کرد.شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 6 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.