نقش یک دارو در درمان سریع ترومای سر

متخصصان علوم پزشکی در بررسی‌های تازه به نقش مفید نوعی داروی ارزان و قابل دسترس پی بردند که می‌تواند در پیشگیری از هزاران مورد مرگ ناشی از صدمات وارده به سر موثر باشد.

متخصصان علوم پزشکی انگلیس معتقدند لازم است این دارو به سرعت برای بیمارانی که دچار آسیب‌دیدگی خفیف تا متوسط در ناحیه سر شده‌اند، تجویز شود.

داروی “اسید تِرانِکزامیک” تجزیه لخته‌های خونی را کند می‌کند و تاکنون برای کنترل خونریزی‌های شدید در افرادی که دچار آسیب‌دیدگی و خونریزی در هر ناحیه از بدنشان به جز سر‌شده بودند مورد استفاده داشته است.

در حالی که برخی از این افراد دچار آسیب‌دیدگی از ناحیه‌‌سر نیز بودند اما پیش‌تر مشخص نبود که این دارو بتواند برای مصدومانی که تنها صدمه به سر را تجربه کرده‌اند نیز مفید باشد.

اکنون در بررسی‌های تازه آشکار شد داروی مزبور حداقل برای افرادی که دچار آسیب‌دیدگی خفیف تا متوسط در ناحیه سر می‌شوند نیز مفید است.

محققان انگلیسی اظهار داشتند: پیش از این بیمارانی که تنها از ناحیه سر صدمه دیده بودند از این قاعده مستثنی بوده و داروی اسید ترانکزامیک دریافت نمی‌کردند اما اکنون این استثنا برداشته شده‌ است.

به گزارش روزنامه گاردین، هر سال در سراسر جهان حدود ۷۰ میلیون مورد جدید آسیب‌دیدگی در ناحیه سر گزارش می‌شود که بیشتر بر اثر سوانح رانندگی یا سقوط رخ می‌دهد. اکثریت این آسیب‌دیدگی‌ها خفیف یا متوسط هستند اما می‌توانند کشنده باشند. ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.