نکاتی که لازم است درباره داروی ارگوتامین سی بدانید

ارگوتامین سی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین داروها در کنترل سردردهای میگرنی است.هر چند که با آمدن داروهای جدیدتر مثل سوماتریپتان جایگاه این دارو نسبت به گذشته کمرنگ تر شده است اما همچنان جزو پرمصرف ترین داروها در کنترل سردرد میگرن محسوب می شود.

ارگوتامین سی ترکیب دو ماده ی ارگوتامین ( به مقدار یک میلی گرم) و کافیین(به مقدار صد میلی گرم)  می باشد که به صورت قرص های خوراکی موجود است. مکانیسم اثر ارگوتامین بسیار پیچیده است اما به طور کلی با تاثیر بر گیرنده های مختلف در مغز باعث انضباض عروق مغزی کاهش جریان خون در عروق مغزی و کاهش پالس های عروقی می شود که به منجر به تسکین حمله های سردرد میگرن می شود.

روش صحیح مصرف ارگوتامین سی

ارگوتامین را باید بلافاصله بعد از شروع حمله میگرنی مصرف کنید.دستور صحیح مصرف این دارو به این شکل است که ابتدا باید دو قرص ارگوتامین سی را باهم مصرف کنید. اگر بعد از نیم ساعت سردرد میگرنی آرام نشد دوباره باید یک قرص دیگر مصرف کنید. چنانچه سردرد میگرنی همچنان ادامه داشت باید هر نیم ساعت یک قرص مصرف کنید تا سردرد بهبود یابد .اما باید توجه داشته باشید بیشترین دوزی که در هر حمله میگرنی مجاز به مصرف آن هستید شش میلی گرم یا شش قرص ارگوتامین سی است .درضمن در هر هفته مجاز به مصرف بیش از ده قرص ارگوتامین سی نیستید.در صورتی که حمله های شما مکررا اتفاق می افتد و نیاز به مصرف دوز بیشتر از حد مجاز گفته شده دارید باید جهت معاینه بیشتر به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا در صورت تشخیص با تجویز سایر داروها از بروز حمله های مکرر پشگیری شود.

عوارض جانبی ارگوتامین سی

هرچند احتمال بروز عارضه با داروی ارگوتامین سی زیاد نیست اما بعضی از عوارض جانبی آن می توانند خطرناک باشند .بنابراین در صورتی که با مصرف ارگوتامین سی دچار هر یک از علایم زیر شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

۱)نشانه های افزایش فشار خون مثل سردرد،گیجی و یا تغییرات بینایی

۲)احساس درد یا فشار روی قفسه سینه

۳)افزایش یا کاهش تپش قلب یا هرگونه تغییر غیرعادی در ضربان قلب

۴)درد و ضعف عضلات

۵) بی حسی ،درد، خارش و یا احساس سرما در دست ها و پاها

۶)بی هوش شدن

۷) علایم حساسیت به دارو مثل بروز راش پوستی ،قرمزی ،خارش و التهاب پوست یا علایم تنگی نفس التهاب گلو ،دهان و زبان یا خروسی شدن غیرعادی صدا

۸)تهوع و استفراغ

موارد منع مصرف

در صورتی که مبتلا به بیماری های پرفشاری خون ،بیماری قلبی و عروقی ،نارسایی کبد ،نارسایی کلیه و سپسیس هستید از مصرف این دارو خودداری کنید.

مصرف در بارداری و شیردهی

مصرف ارگوتامین در بارداری مطلقا ممنوع است و می تواند منجر به سقط جنین شود.

ارگوتامین و کافیین هر دو در شیر ترشح می شوند و ممکن است باعث بروز عوارض مثل افزایش فشار خون ،تهوع، استفراغ، اسهال و ضعف در نوزادان شیرخوار شوند. درکل به دلیل اینکه مطالعات انجام شده در این مورد بسیار اندک است توصیه می شود در دوره ی شیردهی از داروهای دیگری برای کنترل سردرد میگرنی استفاده کنید.

مهم ترین تداخلات دارویی ارگوتامین سی

ارگوتامین سی با داروهای زیادی تداخل دارد.بعضی از این تداخلات بسیار جدی هستند و می توانند باعث بروز عوارضی شوند که می توانند تهدید کننده حیات فرد باشند بنابراین مصرف ارگوتامین با این داروها مطلقا ممنوع است اما برخی از تداخلات از اهمین کمتری برخوردارند و می توانند با درنظر گرفتن برخی احتیاطات این داروها را با ارگوتامین سی مصرف کرد.بنابراین در صورتی که در کنار ارگوتامین سی داروهایی دیگری نیز مصرف می کنید هنگام تهیه داروهای خود از داروخانه به دکتر داروساز اطلاع دهید تا در مورد تداخلات داروهایتان شما را راهنمایی کند.

مهم ترین داروهایی که با ارگوتامین سی تداخل دارند به شرح زیر هستند:

۱) داروهای دسته تریپتان مثل سوماتریپتان و ریزاتریپتان: این داروها می توانند  انقباضی عروق ارگوتامین را تشدید کنند و باعث آسیب به عروق مغزی شوند بنابراین مصرف هم زمان آنها با ارگوتامین ممنوع است. تریپتان ها مهم ترین تداخل دارویی را با ارگوتامین دارند.زیرا این داروها هم در کنترل سردردهای میگرنی استفاده می شوند و ممکن است بیمار اشتباها برای اثربخشی بیشتر این داروها را هم زمان با ارگوتامین مصرف کند.حداقل فاصله مصرف این داروها باهم باید ۲۴ ساعت باشد.

۲) متابولیسم کبدی بعضی از آنتی بیوتیک ها مثل کلاریترومایسین،کتوکونازول ،ایتراکونازول و وریکونازول  با متابولیسم ارگوتامین تداخل دارد .این داروها می توانند باعث کاهش دفع کبدی ارگوتامین شوند و غلظت ارگوتامین را در بدن افزایش دهند.مصرف این داروها هم با ارگوتامین ممنوع است.

۳)داپوکستین: این دارو برای درمان زودانزالی استفاده شده می شود. مصرف این دارو هم با ارگوتامین سی ممنوع است و می تواند باعث افزایش عوارض ارگوتامین شود .از آنجایی که مصرف خودسرانه این دارو در حال افزایش است تداخل این دارو نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

۴)نیتروگلیسیرین: این دارو با اتساع عروق باعث کاهش فشارخون و همچنین کنترل دردهای انژین می شود.ارگوتامین می تواند اثر گشادکنندگی عروقی این دارو را کاهش دهد و اثربخشی ان را کم کند بنابراین مصرف هم زمان این دارو نیز با ارگوتامین ممنوع است.

۵) برخی از داروهای ضد ویروس مثل تنوفوویر ،لامیوودین و زیدووودین :این دارو ها که در درمان هپاتیت و ایدز استفاده می شوند می توانند باعث افزایش غلظت ارگوتامین در بدن شوند و عوارض ان را افزایش دهند.

۶)گروهی از داروهای ضد پارکینسون که MAOIنامیده می شوند مثل سلژلین،رزاژیلین می توانند در کنار ارگوتامین با افزایش زیاد سروتونین در بدن باعث بروز عارضه خطرناکی به نام سندرم سروتونین شوند.البته این داروها با ارگوتامین ممنوعیت مطلق ندارند اما باید با احتیاط مصرف شوند در صورتی که دچار علایم سندرم سروتونین شدید فورا داروها را قطع کنید و به پزشک خود مراجعه کنید مهم ترین نشانه سندرم سروتونین عبارت اند از:اسهال ،استفراغ، افزایش ضربان قلب ،افزایش فشار خون،پرخاشگری ،بی قراری و کاهش سطح شناخت نسبت به محیط اطراف

۷) بتا بلاکرها مثل پروپرانولول و متوپرولول،کارودیلول :این دسته داروها که برای کنترل فشار خون و ضربان قلب استفاده می شوند می توانند اثر انقابضی ارگوتامین رو دیواره عروق را افزایش دهند.البته این داروها هم ممنوعیت مطلق با ارگوتامین ندارند و می توانند زیرنظر پزشک مصرف شوند

همان طور که گفته شد ارگوتامین با داروهای زیادی تداخل دارد که شرح همه ی آنها از حوصله بحث خارج است.در فهرست بالا سعی شد تا داروهایی که پرریسک ترین و شایع ترین تداخل را دارند توضیح داده شود.اگر داروی ارگوتامین سی مصرف می کنید در صورت تجویز داروهای جدید حتما در مورد داروی ارگوتامین سی به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.

منبع: uptodate

Drugbank

تالیف و ترجمه: دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + نوزده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.