نکات مهم درباره ی لوونرژسترل یا همان قرص ضد بارداری اورژانسی

قرص لوونرژسترل تنها داروی ضدبارداری اورژانسی موجود در ایران است که می تواند بعد از رابطه جنسی محافظت نشده از بارداری پیش گیری کند .این دارو به صورت تک قرص ۱.۵ میلی گرم و یا دو قرص ۰.۷۵ میلی گرمی موجود است.که هردو قرص ۰.۷۵ میلی گرمی باید هردو باهم مصرف شوند.

لوونرژسترل از اثربخشی بسیار خوبی برخوردار است اما نکات مهمی در مورد آن وجود دارد که قبل از مصرف باید بدانها توجه کرد تا حداکثر اثربخشی را داشته باشد و ریسک بارداری به حداقل برسد.همچنین سوالات متعددی در مورد عوارض جانبی ،نحوه مصرف ،مدت زمان اثربخشی تداخلات دارویی و… از سوی مصرف کنندگان مطرح می شود که سعی می کنیم در این مقاله به رایج ترین و پراهمیت ترین آنها پاسخ دهیم.

مکانیسم اثر لوونرژسترل در بدن به چه صورت است؟

لوونرژسترل با جلوگیری از افزایش ترشح هورمون LH مانع تخمک گذاری می شود.

احتمال بارداری بعد از مصرف قرص لوونرژسترل چقدر است؟

اثربخشی لوونرژسترل به فاکتورهای متعددی بستگی دارد.به عنوان مثال تعداد دفعات رابطه جنسی، مقدار زمان گذشته از رابطه جنسی ،مصرف قرص در کنار استفاده از سایر روش های ضدبارداری،سن خانم مصرف کننده دارو و اینکه رابطه جنسی در چه زمانی از سیکل ماهانه صورت گرفته همگی فاکتورهایی هستند که می توانند ریسک بارداری را بعد از مصرف لوونرژسترل تحت تاثیر قرار دهند.در ضمن وزن نیز از فاکتورهای مهم تاثیرگذار در اثربخشی لوونرژسترل است.در زنان چاق(BMI بالاتر از ۳۰) ریسک بارداری بعد از مصرف لوونرژسترل بیشتر از سایر زنان است.

اما به صورت کلی در مطالعات صورت گرفته ریسک بارداری با مصرف لوونرژسترل بین ۱تا ۳ درصد گزارش شده است.

بهترین زمان مصرف لوونرژسترل چه مدت بعد از رابطه جنسی است؟

قرص لوونرژسترل برای اینکه حداکثر کارایی را داشته باشد بهتر است در اسرع وقت بعد از رابطه جنسی مصرف شود. اما به طور کلی این قرص می تواند تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه جنسی موثر باشد.البته مطالعاتی هم وجود دارد که نشان داده حتی تا پنج روز بعد از رابطه جنسی هم این دارو می تواند از بارداری جلوگیری کند اما احتمال اثربخشی آن بعد از ۷۲ ساعت کاهش می یابد بنابراین توصیه می شود برای اطمینان بیشتر و به حداقل رساندن ریسک بارداری این دارو پیش از ۷۲ ساعت مصرف شود.

آیا قرص لوونرژسترل می تواند مانند قرص های LD و HD به صورت روتین مصرف شود؟

 اثربخشی لوونرژسترل در استفاده مکرر نسبت به قرص های ضدبارداری ترکیبی مثل ال دی و اچ دی کمتر است بنابراین استفاده مکرر این دارو برای پیشگیری از بارداری توصیه نمی شود. در صورتی که برای مدت طولانی قصد بارداری ندارید بهتر است از قرص های ضدبارداری ترکیبی که مصرف روزانه دارند استفاده کنید.

آیا قرص لوونرژسترل می تواند بیشتر از یک بار در یک سیکل ماهانه مصرف شود؟

بله قرص های لوونرژسترل می تواند چندین بار در یک دوره مصرف شود ولی اثربخشی آن ممکن است کاهش پیدا کند بنابراین همان طور که در پاسخ به سوال بالا توضیح داده شد در صورتی که برای مدت طولانی قصد بارداری ندارید بهتر است از قرص های ضدبارداری ترکیبی که مصرف روزانه دارند استفاده کنید.

آیا لوونرژسترل تاثیری هم در خونریزی ماهیانه دارد؟

در حالت معمول قرص لوونرژ‌سترل تاثیری در خونریزی ماهیانه ندارد و نهایتا تا یک هفته بعد از زمان پیش بینی شده خون ریزی اتفاق می افتد در صورتی که بعد از یک هفته خون ریزی اتفاق نیفتاد باید تست بارداری بدهید چون احتمال دارد دارو اثربخش نبوده باشد و بارداری اتفاق افتاده باشد.البته لوونرژسترل می تواند باعث بی نظمی در خونریزی و یا لکه بینی شود که غالبا نیاز به مداخله خاصی ندارد و در سیکل بعدی ماهیانه بهبود می یابد.

عوارض جانبی شایع با لوونرژسترل چیست؟

به صورت کلی لوونر‌ژسترل داروی بسیار ایمنی است ، به خوبی در مصرف کنندگان تحمل می شود و احتمال بروز عارضه با آن نسبت به قرص های ضدبارداری ترکیبی مثل LD و HD به مراتب کمتر است. اما شایع ترین عوارضی که با این دارو گزارش شده شامل موارد زیر می شود:

۱) سردرد

۲) خون ریزی نامنظم

۳) تهوع و استفراغ

۴)خستگی

۵)خون ریزی دردناک

۶)درد نوک سینه

۷) گیجی

در صورتی که بعد از مصرف لوونرژسترل دچار استفراغ شدیم آیا نیاز به مصرف دوباره ی دارو داریم؟

به دلیل اینکه احتمال بروز استفراغ با این دارو بسیار کم است مطالعات زیادی دراین باره وجود ندارد. اما در یک گایدلاین توصیه شده است در صورتی که در کمتر از سه ساعت بعد از مصرف لوونر‌ژسترل دچار استفراغ شدید یک دوز دیگر از این دارو باید مصرف کنید.

آیا لوونرژسترل می تواند از بروز بارداری در رابطه های جنسی بعدی جلوگیری کند؟

خیر لوونر‌‌ژسترل نمی تواند در رابطه های جنسی بعدی در سیکل فعلی از بارداری پیشگیری کند.

آیا مصرف لوونرژسترل با سایر داروهای تداخل ایجاد می کند؟

به صورت کلی لوونرژسترل تداخل جدی ندارد اما در بروشور این دارو ذکر شده است که داروی ریفامپین و برخی از داروهای ضدتشنج مثل فنی تویین و کاربامازپین ممکن است باعث کاهش اثربخشی لوونرژسترل شوند.برخی از منابع توصیه می کنند در صورت مصرف لوونرژ‌سترل در کنار این دارو ها بهتر است از دو قرص ۱.۵ میلی گرم استفاده کنید هرچند که مطالعات در این باره بسیار اندک است.

آیا لوونرژسترل را می توان در دوران شیردهی مصرف کرد؟

بله مصرف این دارو در دوران شیردهی هیچ محدودیتی ندارد.

منبع: uptodate

تالیف و ترجمه: دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.