نگاهی به توزیع جغرافیایی آنتی بیوتیک های جدید بعد از ورود انها به بازار

امروزه به دلیل ظهور پدیده ی تهدید آمیز مقاومت آنتی بیوتیکی نیازبه انتی بیوتیک های جدید در حال افزایش است.با توجه به پژوهشی جدید که پژوهشگران مرکز سیاست گذاری، اقتصاد و دینامیک های بیماری(CDDEP) با همکاری دانشگاه اسلو انجام داده اند بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۴ تنها حدود ۲۵ آنتی بیوتیک جدید وارد بازار جهانی شده است .این آنتی بیوتیک ها از نه دسته جداگانه بوده اند.اکثر این آنتی بیوتیک ها توسط شرکت های ژاپنی و امریکایی تولید شده اند که ۱۱ آنتی بیوتیک از ۲۵ آنتی بیوتیک توسط ژاپن و ۶ آنتی بیوتیک از ۲۵ آنتی بیوتیک توسط امریکا وارد بازار شده اند.از این ۲۵ آنتی بیوتیک ،۱۸ عدد برای درمان عفونت های مجاری تنفسی،۱۴ عدد برای درمان عفونت های پوستی و ۱۲ عدد برای درمان عفونت های مجاری ادراری آندیکاسیون داشته اند.بنابراین ۵۲درصد از این آنتی بیوتیک های جدید برای درمان عفونت های ناشی از باکتری های مقاوم تاییدیه گرفته اند.

این پژوهش علاوه بر بررسی لانچ انتی بیوتیک های جدید با انالیز فروش جهانی داروها، توزیع داروها درسطح جهان را هم در طول سالهای مختلف مورد مطالعه قرار داده است. این پژوهش نشان می دهد که با گذشت حدود سه سال از معرفی یک آنتی بیوتیک جدید آن دارو در ۳۰ بازار بین المللی و با گذشت ده سال در حدود ۷۰ بازار بین المللی رجیستر می شود. البته حضور داروها در بازارهای مختلف به شدت متنوع است و از ۲۵ آنتی بیوتیک تنها ۱۲ عدد توانستند در بیش از ۱۰ کشور رجیستر شوند.

انتی بیوتیک هایی که در سال ۲۰۱۴ بیشترین توزیع جهانی را داشتند به ترتیب  ارتاپنم(ertapenem)،لینزولاد (linezolid) ،موکسی فلوکساسین (moxifloxacin) و تیگسایکلین (tigecycline) بودند که در بیش از ۶۰ کشور رجیستر شدند .این داروها توسط شرکت های امریکایی و اروپایی تولید شده بودند و اکثرا در بازارهای امریکا و اروپا هم لانچ شدند. اما داروهای ژاپنی کمتر در کشورهای دیگر ورود پیدا کردند.در میان این آنتی بیوتیک ها آنهایی که برای درمان عفونت های ناشی باکتری های مقاوم کاربرد داشتند بیشترین توزیع جغرافیایی را داشتند.

این مطالعه که براساس مرور داروهای جدید و رجیستر شده توسط EMA (آژانس دارویی اروپا) و FDA (سازمان غذا و دارو امریکا) آژانس دارو و تجهیزات پزشکی ژاپن و سازمان کنترل استاندارد داروی هند انجام شده است توزیع جغرافیایی آنتی بیوتیک ها را در سطح جهان مورد ارزیابی قرار داده است اما در این ارزیابی سودمندی بالینی دارو را لحاظ نکرده است.رمان لاکسمیناران رییس مرکز CDDEP درباره ی این مطالعه گفت : پیش از این اطلاعات کمی در مورد توزیع جغرافیایی آنتی بیوتیک ها و حضور دارو بعد از معرفی در بازار وجود داشت. در این مطالعه ما فهمیدیم که اکثر انتی بیوتیک نتوانستند در بیش از چند کشور حضور پیدا کنند و در بسیاری از کشورها که نیاز به آنها بیشتر است وجود ندارند.

این مظالعه شاخصی است که به سیاست گذاران حوزه سلامت این امکان را می دهد که با تحلیل درست بتوانند سیاست های انگیزشی اجرا کنند که هم بتوانند شرکت ها را به سمت سرمایه گذاری در تولید انتی بیوتیک های جدید سوق دهند و هم با توجه به نیاز کشور فراهمی آنتی بیوتیک ها را در کشور افزایش دهند

منبع:science dailly

ترجمه و تالیف:دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 12 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.