نگاهی کلی به بازار داروی جهان

صنعت و بازار دارو از صنایع بسیار پر درآمد و استراتژیک جهان محسوب میشود. برای اینکه به درک بهتری نسبت به درآمد این صنعت برسیم باید اظهار کنیم که حجم کل درآمد دارو در سطح جهان به رقم سرسام آور یک تریلیون دلار رسیده است. البته میزان ارزش بازار دارو در هر سال 300میلیارد دلار است که پیش بینی شده در طی سه سال آینده این رقم به 400میلیارد دلار در سال هم خواهد رسید.

نکته ی جالب این جاست که بیشتر از  این بازار عظیم را فقط ده شرکت دارویی در دست دارند. و نکته ی جالب تر این است که از بین این ده شرکت که به نوعی امپراطوری های بازار دارو محسوب می شوند 6 تایشان متعلق به کشور ایالات متحده است. شرکت Pfizer  بزرگ ترین و پرفروش ترین این شرکت ها است که میزان فروش خالص دارویی اش در سال 2013 به 45 میلیارد دلار رسید. شرکت های abbvie  s ˛ Merck˛ eli lilly و Johnson & Johnson وAbbot laboratoriesاز دیگر شرکت های پر درآمد و مشهور آمریکا هستند . چهار شرکت پر در آمد دیگر جهان که همگی متعلق به قاره اروپا هستند عبارت اند از:Roche  ˛Novartis درسوییس شرکت astra Zeneca   در انگلستان و شرکت Sanofi در کشور فرانسه .

به طور کلی آمریکای شمالی(ایالات متحده و کانادا) بیش از 40% بازار دارو رادر دست دارد. که این بیشتر به خاطر نقش کلیدی و رهبری کشور ایالات متحده در این صنعت است . اروپا هم حدودا 25% از بازار دارو ها را به خود اختصاص داده است بعد از این دو ˛ ژاپن بیشترین سهم را در بازار دارو دارد. با این روند پیش بینی می شود که این سه قطب اقتصادی دارو در تمام قرن بیست و یکم 85% بازار دارو را در دست خواهند داشت.

البته اقتصاد های نو ظهوری مانند چین˛هند و برزیل هم رشد 21 و15 درصدی در بازار دارو داشته اند که این رقم در برابر رشد بازار اروپا که2 % بوده است رقم قابل توجهی است. و این باعث حرکت تدریجی بازار از اروپا به این کشور های در حال توسعه شده است.دربین کشور های درحال توسعه کشور ما ایران هم در طول دو دهه گذشته رشد چشمگیری در بازار دارو داشته است.به عنوان مثال نرخ رشد سالانه تولیدات داخلی دارویی%9.3 و نرخ رشد سالانه در میزان فروش دارو % 28.38 بوده است.البته فراموش نشود ک سرعت رشد گرچه شاخص مهمی است ولی همه چیز نیست .به عنوان مثال میزان تولیدات داخلی دارویی ایران  1.6میلیارد دلار است که این رقم در مقایسه با کشور های صنعتی هنوز رقم قابل توجهی نیست.

R & D🙁develop research and) پژوهش و توسعه از بخش های مهم در هر صنعتی و شرکت ها و کارخانه ها بخشی از درآمد خود را در این بخش سرمایه گذاری میکنند. در صنعت داروسازی مانند سایر صنایعR & D بسیار جایز اهمیت است در واقع تمام داروهای نوینی که وارد بازار می شوند نتیجه R & D  هستند. به طور میانگین کارخانه های داروسازی 20% از درآمد خود را در R & D سرمایه گذاری میکنند و آمار جالبی  که در سال 2011 ارائه شده است نشان میدهد که در صنعت داروسازی بیش از سایر صنعت ها در پژوهش و توسعه سرمایه گذاری میشود.

طبق نمودار زیر صنعت دارو با15%  از کل هزینه های  R & D  تمام صنایع در جایگاه اول قرار دارد. صنعت نرم افزار و خدمات کامپیوتری و تکنولوژی و سخت افزار هم به ترتیب با 5/9و5/7 درصد در جایگله دوم و سوم هستند در اروپا هم تعداد افراد شاغل در بخش R & D به صد و شانزده هزار نفر می رسد این هزینه ها و تعداد نیرو های انسانی که در R & D صرف می شود به خوبی نشان می دهد که کارخانه های داروسازی رقابت فشرده ای برای دست یافتن به دارو ها و روش های درمانی جدید دارند

کشور ایالات متحده هم بزرگ ترین سنگر در نوآوری  دارویی محسوب میشود و حدود 62% از فروش دارو های جدید جهان را به خود اختصاص داده است .دراروپا هم فروش دارو های جدید به 16%می رسد. در بین کشور های اروپایی هم به ترتیب انگلستان ˛ آلمان˛ سوئیس و فرانسه بیش ترین سرمایه گذاری را در R & D  داشته اند.کشور ژاپن هم بعد از امریکا و اروپا با 9% فروش داروهای جدید سومین قطب جهان در نوآوری دارویی است.

با این حال سرمایه گذاری در این بخش زود بازده نیست یعنی حدود 13-12 سال زمان میبرد که یک دارو از نخستین مرحله سنتززبه فروش برسد و به طور میانگین فقط یک تا دواز ده هزار ماده سنتز شده تمام مراحل R & Dرا به طور موفق پشت سر میگذارد تا وارد بازار شود.

سایر آمارهایی که میتوان به آنها اشاراتی کوتاه کرد یکی میزان ارزش کل بازار داروی اروپاست که به رقم تقریبا صد و شصت میلیارد دلار می رسد. و 3 کشور فرانسه˛ آلمان و انگلیس به ترتیب بیش ترین ارزش بازار دارویی اروپا را دارند. در صادرات و واردات دارو هم کشور آلمان بیش ترین میزان را در قاره اروپا از آن خود کرده است. بیشترین تعداد افراد شاغل در صنعت دارو در اروپا باز هم متعلق به کشور آلمان است

لازم است نگاهی کوتاه هم به دسته داروهایی که بیشترین فروش را نسبت به سایرین داشته اند بیاندازیم. دارو های تحت پتنت و برند بزرگ ترین سهم را در فروش های دارویی تشکیل می دهند به عنوان مثال دارویHUMIRA که داروی ضد التهاب است نزدیک به10 میلیارد دلار تولید داشته است و در سال 2013 دارو های سرطان 67 میلیارد دلار از فروش داروها را به خود اختصاص داده است. مسکن ها و ضد دیابت ها . کاهنده های فشار خون هم نسبت به سایر دسته های دارویی بیش ترین فروش را  داشته اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.