هر آنچه درباره کولونوسکوپی باید بدانید

کولونوسکوپی روشی است که جهت مشاهده روده بزرگ و راست رودهبرای تشخیص بافت ملتهب، زخم و رشد غیر طبیعی بافت روده و پولیپ استفاده می‌شود.هنگامیکه بیمار با مشکلاتی در اجابت مزاج، درد شکم، خونریزی از مقعد و یا کاهش وزن به پزشک مراجعه می‌کند، برای بررسی دقیقتر غالبا به او کولونوسکوپی پیشنهاد می‌شود.

کولونوسکوپی احتمالا از جمله ناخوشایند ترین معاینات عامیست که اگرسن شما از مرز 50 سال گذشته باشد، تجربه اش کرده اید. ناخوشایند بودن این روش(کولونوسکوپی) معاینه بسیار سودمند از آن جهت است که در حین انجام کولونوسکوپی دستگاه کولونوسکوپ ( که شکلی لوله ای دارد که در انتهای آن دوربینی قرار دارد) از مقعدفرد وارد بدن شده و در نهایت به روده بزرگ می رسد.

جالب است بدانید که کولونوسکوپ در حین انجام کولو‌نوسکوپی علاوه برگرفتن تصویر از داخل روده، قادر به انجام عمل نمونه برداریهم است تا در صورت نیاز متخصص آزمایشات لازمه بر روی آن انجام گردد.

در ادامه سعی خواهیم کرد در باره موارد تجویز کولونو‌سکوپی، فواید کولونو‌سکوپی و موارد مربوط به آن صحبت کنیم. امید است پس از مطالعه این مقاله ومطلع شدن از فواید کو‌لونوسکوپی ذهنیت بد احتمالی شما نسبت به کولونو‌سکوپی، این معاینه سودمند تغییر کند. فراموش نکنید طبق گفته سازمان های پزشکی و درمانی معتبر دنیا تمام افراد بالای 50 سال باید در هر دهه از زندگیشان دست کم یکبار کولونو‌سکوپی راانجام دهند.

کولونوسکوپی چیست؟
موارد تجویز کولونوسکوپی:

فراموش نکنید که کولونوسکوپی یک روش درمان نیست بلکه نوعی معاینه است. موارد متعدد و متفاوتی ممکن است یک پزشک را مجاب به تجویز کولونوسکوپی کند.برخی از مهمترین موارد تجویز کولونوسکوپی را با هم مرور می کنیم:

بررسی سرطان روده از طریق کولونوسکوپی

توجه داشته باشید که تمام افراد بالای 50 سال در معرض خطر متوسطابتلا به سرطان روده بزرگ هستند و اصلی ترین راه غربالگری، انجام کولونوسکوپیست. گفتنی است سرطان روده بزرگ یا همان وجود تومور در دیواره روده بزرگ از انواع خطرناک موارد ابتلا به سرطان است.

بررسی پولیپ ها از طریق کولونوسکوپی

وچود پولیپ در روده علاوه بر اینکه باعث درد و ناراحتی برای فرد میشود،می تواند نشانه ای هشدار دهنده برای سرطان روده بزرگ باشد. انجام کولونوسکوپی می‌تواند پزشک را از حضور و اندازه این پولیپ ها آگاه کند( هرچه اندازه پولیپ بزرگترباشد احتمال بدخیم بودن آن بیشتر است) و در صورت نیاز عمل نمونه برداری از بافت پولیپرا انجام دهد.

• بررسی کمبود احتمالی آهن از طریق کولونوسکوپی

کمبود آهن یا همان آنمی ممکن است به دلایل مختلفی شکل بگیرد که از آن جمله می توان به التهاب در روده بزرگ و یا حتی سرطان روده بزرگ اشاره کرد. زخم هایی که موجب از دست رفتن خون در افراد مبتلا به آنمی می‌شوند از طریق کولونوسکوپی قابل بررسی هستند. کمبود آهن یا آنمی با علائمی مانندمانند خستگی شدید، سرگیجه و میل به بلعیدن خاک بروز می کند.

وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع از جمله علائمیست که هم می تواند نشان از مشکلی بغرنج باشد و هم بی اهمیت. کولونو‌سکوپی کاراترین روش برای بررسی علل وجود خون در مدفوع و خونریزی مقعدیست.

• بررسی تغییر در اجابت مزاج از طریق کولونوسکوپی

• بررسی کاهش وزن از طریق کولونوسکوپی

• سوزاندن زخم های در حال خونریزی در روده از طریق کولونوسکوپی

انجام کولونوسکوپی:
آمادگی های قبل از انجام کولو‌نوسکوپی:

• از یک هفته قبل از روز انجام کو‌لونو‌سکوپی از خوردن انار و انگور خودداری کنید.

• اگر در حال مصرف داروهای ضد انعقاد خون هستید( آسپرین،وارفارین،پلاریکس،…) حتما پزشک را پیش از انجام کو‌لونوسکوپی در جریان قرار دهیدو با نظر پزشک پیش از انجام کو‌لو‌نوسکوپی مصرف این داروها را قطع کنید.

• افرادی که دریچه مصنوعی قلب دارند قبل از انجام کولو‌نوسکوپی باید آنتی بیوتیک مصرف کنند.

روز قبل از کولونوسکوپی چه کنیم؟

• روز قبل از کولونوسکوپی پس از صرف صبحانهفقط مایعاتی مانند آب، آبمیوه فاقد قطعات میوه،چای،قهوه، شربت و … بنوشید و ازخوردن غذای جامد پرهیز کنید. (گفتنیست که لازم است خواستان به مواد غذایی قرمز رنگ باشد و حتی شربت و یا ژله قرمز رنگ میل نکنید چرا که دقت کولونوسکوپی را پائین میاورد).

• بنا به نظر پزشک روز قبل از انجام کولونوسکوپی هر 2 ساعت یک عدد قرص بیزاکودیل بخورید تا تعداد به 10 عدد برسد.

• بنا به تشخیص پزشک از آغاز ظهر روز قبل از انجام کولونوسکوپی 8 بسته پودر پیدرولاکس که در 8 لیوان آب حل شده را به‌صورت هر ساعت یک لیوان میل کنید.

• پس از نوشیدن 4 لیوان محلول پیدرولاکس در حوالی بعد از ظهر روز قبل از انجام کولونوسکوپی، شربت سونوگراف میل شود.

• توجه داشته باشید که داروهای مصرفی در روز قبل ازکو‌لونو‌سکوپی ممکن است عوارضی چون احساس پری،تهوع،شکم درد،نفخ شکم و عدم تعادل در میزان سدیم و پتاسیم خون داشته باشد و گفتنیست این عوارض برای افراد سالمند در شرف کولونو‌سکوپی شدیدتر است.

• فراموش نکنید تمام فعالیت های روز قبل ازکولونوسکوپی با هدف تخلیه و پاک شدن کامل روده ها در حین انجام کولونوسکوپیست. این اعمال به این دلیل پر اهمیت هستند که در صورت پاک نشدن روده ها امکان بررسی و تشخیص درست برای متخصص حین انجام کولونوسکوپی وجود نخواهد داشت و کولو‌نوسکوپی شما بی ثمرخواهد بود.

 کولونوسکوپی چیست؟
صبح روز انجام کولونوسکوپی:

• لازم است در حین انجام کو‌لونوسکوپی همراه داشته باشید پس از قبل با یکی از اطرافیان هماهنگی های لازم را جهت همراهی در حین کولونو‌سکوپی انجام دهید. همچنین یک دست لباس اضافه با خود به جلسه کو‌لونوسکوپی ببرید.

• نوشیدن مایعات را تا انجام کو‌لونوسکوپی ادامه دهید.

• نظافت فردی را رعایت کنید و پیش از انجام کو‌لو‌نوسکوپی دوش گرفته باشید.

اقدامات پس از انجام کو‌لونوسکوپی:

• اثر داروها ممکن است تا ساعاتی پس از کولونو‌‌سکوپی باقی بماند پس تا زمان بدست آوردن هشیاری کامل روی تخت بمانید و پس از انجام کولونوسکوپی رانندگی نکنید.

• احتمالا پس از کولونو‌‌سکوپی اندکی دل درد خواهید داشت چرا که در حین کولو‌نوسکوپی ناگزیر مقداری هوا وارد روده تان خواهد شد. نگران نباشید و اندکی قدم بزنید تا رفع شود.

• پس از انجام کولونوسکوپی می توانید رژیم غذایی قبلی خود را از سر بگیرید.

علائم خطرناک پس از انجام کولو‌‌نوسکوپی:

اگر پس از انجام کولونوسکوپی هر کدام از این نشانه ها را مشاهده کردید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:

• شکم درد بسیار شدید و غیر قابل تحمل

• خونریزی زیاد

• نفخ زیاد شکم

قابل ذکر است در شرایط فرضی، کولو‌نوسکوپی می تواند منجر به پارگیروده بزرگ، خونریزی و اختلالات قلبی و تنفسی( به دلیل مصرف آرام بخش ها و مسکن های لازم برای کو‌لونوسکوپی) گردد.

آیا جایگزینی برای کولونوسکوپی وجود دارد؟

البته برای تشخیص برخی بیماری ها می توان علاوه بر کولو‌نوسکوپی ازعکس برداری بهره برد ولی این روش نسبت به کولونو‌سکوپی دقت کمتری دارد، جنبه درمانی ندارد و فقط برای تشخیص برخی از بیماری ها مانند دیورتیکول سودمند است.

عصر ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 8 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.