هشدار مهم مالیاتی به جامعه پزشکی

طبق قانون مالیاتی افراد و مشاغل حقیقی باید تا ۳۱ خرداد ماه جاری اظهارنامه های مالیاتی خود را تحویل دهند و موسسات حقوقی نیز تا ۳۱ تیرماه جاری فرصت دارند تا نسبت به تحویل اظهار نامه های مالیاتی خود اقدامات لازم را انجام دهند

شفا آنلاین>سلامت>معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با توجه به فرصت اندک باقی مانده (تا پایان خردادماه) خواستار ساماندهی امور مالیاتی جامعه پزشکی طبق قانون شد و گفت: جامعه پزشکی باید نسبت به انجام امور مالیاتی خود اقدام کنند.

به گزارش شفا آنلاین، محمد جهانگیری افزود: طبق قانون مالیاتی افراد و مشاغل حقیقی باید تا ۳۱ خرداد ماه جاری اظهارنامه های مالیاتی خود را تحویل دهند و موسسات حقوقی نیز تا ۳۱ تیرماه جاری فرصت دارند تا نسبت به تحویل اظهار نامه های مالیاتی خود اقدامات لازم را انجام دهند؛ ضمن آن که طبق ماده ۹۵ قانون مالیات مستقیم، اعضا برای پرداخت مالیات در سه گروه تقسیم بندی می شوند.

معاون سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: گروه اول مختص اعضا با درآمد بیش از ۳ میلیارد تومان؛ گروه دوم درآمدی بین ۱ تا ۳ میلیارد تومان و گروه سوم نیز درآمدشان زیر۱ میلیارد تومان است که این تقسیم بندی بر مبنای میزان فروش خدمت و کالاهای موسسات و اعضای حقیقی و حقوقی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه افرادی که صرفا به خدمات دهی مشغول هستند، ۵۰ درصد مبالغ گروه بندی یادشده را شامل می شوند، ادامه داد: طبق تبصره ماده ۱۰۰ قانون سازمان امور مالیاتی برای برخی مشاغل تا ۱۰ برابر معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده که ملاک آن در دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحی، داشتن درآمد کمتر از ۲۴۰ میلیون تومان در سال ۹۶ است.

جهانگیری اضافه کرد: در دستور العمل سازمان امور مالیاتی در خصوص تبصره ماده ۱۰۰ قانون که در تاریخ ۲۱ خرداد ۹۷ ابلاغ شده است، گروه سوم که از این تبصره استفاده نمایند از دادن اظهارنامه معاف بوده و با یک رشد ۵ درصدی نسبت به مالیات قطعی سال ۹۵ اقدام کنند.

وی اظهار داشت: امسال صاحبان مشاغل گروه سوم می توانند با مراجعه به سایت اظهار نامه امور مالیاتی نسبت به انجام فرآیند مالیاتی خود به شکل زیر اقدام کنند.

– مشخص کردن نوع فعالیت که جامعه پزشکی در این قسمت حتما باید گزینه سایر را انتخاب کنند.

– مشخص کردن ملیت که گزینه ایرانی مد نظر بوده و سپس وارد کردن کد ملی ، کد پستی و شماره رهگیری پیش ثبت نام مالیاتی که در اینجا سوالی پرسیده می شود که آیا شریک دارید یا خیر که باید گزینه خیر انتخاب شود.

– انتخاب گروه مورد نظر که جامعه پزشکی باید گروه سوم را انتخاب کنند.

– پس از مشخص کردن گروه سوم گزینه ای مقابل آنها قرار می گیرد که آیا متقاضی استفاده از مفاد دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحیه هستید که باید گزینه بله را انتخاب و تایید کنند.

 

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه بر اساس مالیات قطعی سال ۹۶، میزان پنج درصد به آن اضافه شده و مالیات سال ۹۷ آنها قطعی خواهد شد؛ گفت: نحوه پرداخت همان جا مورد توافق قرار می گیرد و افرادی که مالیات سال ۹۵ آنها قطعی نشده است باید در اندک فرصت باقی مانده نسبت به قطعی نمودن آن اقدام کنند که هماهنگی های لازم در این زمینه نیز انجام شده است و در صورت قطعی نبودن مالیات سال ۹۶ باید نسبت به ارائه اظهار نامه اقدام کنند.

 

جهانگیری ادامه داد: افرادی که قبلا بدون اطلاع از این فرآیند نسبت به پرکردن اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کرده اند می توانند دوباره از گزینه تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کنند و تیک اظهارنامه جایگزین با اصل را فعال کنند زیرا ملاک عمل آخرین اقدام خواهد بود.

به گفته جهانگیری ملاک قرار گرفتن اعضا در گروه سوم میزان فروش خدمات و کالاها در سال ۹۵ اعلام شده که باید این میزان کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 16 =