هشدار یک مسئول درباره مصرف آدامس، پاستیل و کیک های ساخت ترکیه

به گزارش فانا، گذری بر بازار گویای آن است که انواع متعددی از آدامس‌های خارجی به طور قاچاق وارد شده و حتی نمونه‌های تقلبی آنها نیز به وفور وارد ایران شده است. اما اگر تنها واردات رسمی این کالا را در نظر بگیریم بیش از یک میلیون دلار از ارز کشور برای واردات رسمی در اینحوزه خارج شده است.

به استناد آمارهای۱۱ ماهه گمرکی در سال ۱۳۹۶، امارات متحده عربی عمده‌ترین صادرکننده آدامس به ایران محسوب می‌شود که حدود ۷۹۴ تن کالا با ارزشی بالغ بر۲.۵ میلیارد تومان و حدود ۷۹۸ هزار دلار وارد بازار ایران کرده است.

روسیه با ۱۸۷ هزار دلار، ترکیه با بیش از ۸۶ هزار دلار و ایتالیا با حدود ۱۸ هزار دلار دیگر صادرکنندگان عمده انواع آدامس به ایران محسوب می‌شوند. با این وجود می‌توان گفت بخش قابل توجهی از آدامس‌های خارجی موجود در بازار برندهای امریکایی هستند که به طور قاچاق یا از طریق امارات وارد ایران شده‌ یا نمونه‌های تقلبی آنها به تولید انبوه رسیده و در بازار عرضه می‌شود.

اما بررسی های جدید صبحانه در خصوص برخی آدامس های وارداتی به کشور حکایت از آن دارد که یک مقام مسئول، با ارسال نامه ای رسمی از نتایج آزمون فرآورده های سلامت محور وارداتی در خصوص کالاهایی چون آدامس، پاستیل و کیک مغزدار ترکیه ای خبر داده که نشان می دهد این محصولات به علت مشکلات بهداشتی قابلیت ترخیص ندارند.

طبق این نامه مهدی غفاری مدیر غذا و دارو سازمان منطقه آزاد ارس که نماینده سازمان غذا و دارو در آن منطقه محسوب می شود، کیک مغزدار با نام مشهور BROWNI ساخت ترکیه یا آذربایجان به علت استفاده بیش از حد مجاز مواد نگهدارنده، آدامس با نام مشهورVIVIDENT  (ویویدنت) یاFRESH  (فرش) ساخت ترکیه به علت استفاده از شیرین کننده مصنوعی، دستمال مربوط پریما ساخت ترکیه و انواع پاستیل ساخت ترکیه به علت استفاده از رنگ مصنوعی و غیرمجاز، امکان واردات نخواهند یافت.

البته در این بخشنامه تاکید شده است این اطلاع رسانی مشمول سایر محصولات با نام های تجاری مذکور، نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.