هشـدار دربـاره افـزایـش مصرف خودسرانه قرص زولپیدم

یک کارشناس اعتیاد با هشدار درباره مصرف خودسرانه داروی زولپیدم، گفت: «اکنون با بیماران متعددی روبه‌رو هستیم که روزی30 تا 40 عدد قرص زولپیدم می‌خورند و حتی اخیراً بیماری را بستری کردیم که 300 عدد قرص زولپیدم مصرف کرده بود.»

هومان نارنجی‌ها درباره مصرف بیش‌ازحد قرص زولپیدم اظهار داشت: «مصرف 300 عدد قرص در یک روز بدین معنا است که فرد یکباره بیش از یک مشت قرص را می‌خورد. این بیمار عجیب می‌تواند به‌عنوان یک مورد خاص در تحقیقات اعتیاد مورد بررسی قرار گیرد زیرا این اقدام بیمارگونه باعث اعتیاد و اختلال شدید در فرد می‌شود.»

وی ادامه داد: «زولپیدم به اسامی تجاری مختلف استیلنوکس در بازار به‌راحتی و به حتی بدون نسخه عرضه می‌شود و افراد مصرف‌کننده این دارو اذعان دارند که برای آرامش، فرار از استرس‌ها و خواب راحت این دارو را مصرف می‌کنند.»

نارنجی‌ها تصریح کرد: «برخی داروهای اعتیادآور بدون رصد در کشور در دسترس مردم قرار دارد. سوال اینجاست که چرا سیستم پاسخ‌دهی سریع در وزارت بهداشت به‌ویژه در معاونت غذا و دارو برای این موضوع اقدامی نمی‌کند.»

این درمانگر اعتیاد افزود: «سازمان غذا و دارو باید بازار را رصد کند و در صورت مشاهده غیرعادی و رشد روزافزون مصرف برخی داروها، علت‌یابی کند. این سازمان باید واکنش سریع داشته باشد زیرا تبعات سوءمصرف بعداً موجب گرفتاری‌های بسیاری به مردم و سیستم پزشکی کشور می‌شود.»

نارنجی‌ها اضافه کرد: «زولپیدم باید مانند ریتالین جزو داروهای کنترلی قرار گیرد. اکنون 20 عدد ریتالین در بازار آزاد 150 هزار تومان است و بیماران مبتلابه اعتیاد ریتالین به کلینیک‌های درمان اعتیاد مراجعه می‌کنند. »

این پژوهشگر اعتیاد پیشنهاد داد: «باید در سازمان غذا و دارو بخشی با عنوان «داروهای کنترلی» ایجاد شود تا ضمن رصد بازار و بررسی میزان عرضه و تقاضای داروهای اعتیادآور از پیامدهای نامطلوب گسترش استفاده از برخی داروها پیشگیری شود.»

نارنجی‌ها اضافه کرد: «ممکن است گاهی به دلیل ناآگاهی و نسنجیده عمل کردن در ورود دارو به سیستم درمان کشور، داروهایی ناکارآمد وارد شود اما باید با تحقیق و بررسی اگر دارویی کارایی لازم را ندارد از سیستم دارو و درمان حذف شود.»ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.