هفت هزار میلیارد تومان، مطالبات پرداخت نشده صنف داروسازان و تجهیزات پزشکی

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس گفت: عدم پرداخت به موقع مطالبات داروسازان باعث می شود به بخش مهمی از نظام سلامت کشور ضربه وارد شود.

همایون هاشمی،در رابطه با ضرورت پرداخت به موقع مطالبات داروسازان، گفت: مطالبات پرداخت نشده صنف داروسازان و تجهیزات پزشکی حدود هفت هزار میلیارد است، عدم پرداخت به موقع  مطالبات داروسازان موجب میشود به بخش مهمی از نظام سلامت کشور ضربه وارد شود.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخش عمده ای از طلب های مربوط به شرکت های کوچکی است که ضمن مشکلات ارزی، سرمایه در گردش ندارند و از طرفی تعهدات پرداختی دارند، اگر دولت و وزارت بهداشت،درمان و آموزش کشور تلاش نکند تا به این اصناف منابع ریالی و کالایی برساند، چرخه دارویی کشور مختل شده  و به نظام سلامت آسیب جدی وارد می شود.

وی افزود: در حال حاضر بخش اصلی چرخه و زنجیره خدمات پزشکی تامین دارو و تجهیزات پزشکی دربخش بستری، سرپایی و بیمارستان‌ها است، لذا اگر داروسازان دچار کمبود منابع شوند و مطالباتشان را نتوانند بگیرند، این زنجیره ناقص شده و  صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی را اعم از واردات، تولید، دچار مشکل می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم عنوان کرد :بخش عمده این‌ مطالبات مربوط به دولت است، وزارت بهداشت ادعا می‌کند مطالبات ریالی خود را از خزانه دولتی اخذ نکرده است. همه اینها نیاز به یک انسجام و همگرایی دارد، ما بیش از آنکه از کمبود منابع رنج ببریم‌ از سوء مدیریت رنج‌ میبریم و نمیتوانیم این حلقه های زنجیره خدمات را درست به هم ربط دهیم.

هاشمی با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های دارو در آسیا است، گفت: در تحریم‌های جدید خوشبختانه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی قرار ندارد، اما چون زنجیره تعاملات مالی و داد و ستد ریالی بانکها محدود می‌شوند خود به خود تاثیرات و عوارضی را روی همه صنایع از جمله دارو هم می گذارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بیان کرد: دولت و متولی خاص تامین دارو تجهیزات پزشکی یعنی وزارت بهداشت باید به فکر راه های جانبی باشد تا تحریم‌ها را دور بزنند و از الان ذخیره ی مواد اولیه را حداقل برای دو دوره شش ماهه یعنی یک سال ذخیره سازی کنند، این موضوع باید محل توجه باشد و وزارت بهداشت با درایت بیشتری به آن رسیدگی کند.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، در پایان خاطر نشان کرد: رسیدگی به نیاز های داروسازان مرتب در کمیسیون بهداشت مجلس مطرح می‌شود و ما هم توصیه مان به وزارت بهداشت این است که از محل‌های دیگر برای پرداخت مطالبات داروسازان استفاده کند، به عنوان مثال، واردات عمده مواد اولیه به ایران از طریق دو کشور هند و چین است، ما با هند مبادله غیر دلاری داریم و می توانیم قسمتی از آن را به تهیه دارو و واردات مواد اولیه اختصاص دهیم.شفاآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.