هوش مصنوعی در خدمت دیابتی‌ها

محققان دانشگاه واترلو در کانادا با استفاده از فناوری رادار و هوش مصنوعی سیستمی طراحی کردند که مبتلایان به دیابت را از گرفتن نمونه خون برای اندازه گیری میزان قند بی نیاز می‌کند.

به گزارش ایران پزشک، این سیستم از فناوری رادار برای ارسال امواج رادیویی با فرکانس بالا به خون و دریافت امواج بازگشتی استفاده می‌کند. سپس این اطلاعات در اختیار یک نرم افزار قرار می‌گیرد که با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

هوش مصنوعی

این نرم افزار قادر است تغییرات گلوکز را بر اساس تغییرات بیش از ۵۰۰ خصوصیت امواج رادیویی، از جمله مدت زمان مورد نیاز برای بازگشت امواج، محاسبه کند. در حال حاضر اطلاعات حاصل از الگوریتم‌های هوش مصنوعی به صورت بی سیم برای رایانه‌ها ارسال می‌شود، اما هدف نهایی محققان توسعه یک فناوری یک‌پارچه مانند ساعت‌های هوشمند برای کنترل مستمر قند خون است.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، محققان در آزمایشات اولیه این سیستم توانستند قند خون داوطلبان را با دقت ۸۰ درصد روش‌های متداول کنونی اندازه گیری کنند. گام بعدی محققان بهینه سازی این سیستم به منظور اندازه گیری دقیق میزان گلوکز و دستیابی به اطلاعات از طریق پوست بیماران است که موجب پیچیدگی بیش تر فرآیند اندازه گیری می‌شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه International Journal of Mobile Human-Computer Interaction منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.