هیچ کمبودی در بازار سرم وجود ندارد

سعید باسمنجی: هم‌اکنون هیچ کمبودی در بازار سرم کشور وجودندارد، افزود: در جلسه‌های اخیر شرکت‌های سرم‌سازی در سازمان غذا و دارو و در شرکت فراورده‌های تزریقی و دارویی ایران از وضعیت تولید و انباشت مواد اولیه در شرکت‌های سرم‌سازی ابراز رضایت شد.

وی با انتقاد شدید از شرکت ال‌جی به خاطر تحریم مواد پلی اتیلن سرم‌سازی موردنیاز ایران اظهار کرد: باورکردنی نیست در شرایطی که شرکت ال‌جی بازار بسیار بزرگی در حوزه لوازم خانگی در ایران داشت و برخی محصولات نهایی دارویی خود را نیز به کشور وارد می‌کند، اقدام به تحریم صادرات مواد اولیه دارویی به ایران می‌کند و در همین حال مسوولان هم هیچ واکنشی به این حرکت نشان نمی‌دهند.

او با اشاره به اینکه بکار بردن واژه سرم برای محصولات شرکت‌های سرم‌سازی کشور یک غلط مصطلح است، عنوان کرد: این محصولات تولیدی  در حقیقت LVP یا فراورده‌های تزریقی حجیم هستند و واژه سرم از نظر علمی برای فراورده‌های مشتق از پلاسما و خون بکار می‌رود.

مدیرعامل شرکت داروسازی شهید قاضی همچنین درباره برخی شائبه‌های مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر احتمال بازگشت سرم‌های مشمایی توضیح داد: در حال حاضر سرم به دو شکل بطری‌های پلی‌اتیلن یا پلی‌پروپیلن و بگ‌های کیسه‌ای در بازار موجود است که عمده تولیدات صنعت سرم‌سازی ایران به جزء حجم کمی که مربوط به محلول‌های کم‌حجم است، به بطری‌های پلی‌اتیلن یا پلی پروپیلن اختصاص دارد. بگ‌های کیسه‌ای هم به دو شکل PVC و NON PVC هستند. در دیدگاه عوام به غلط بگ‌های کیسه‌ای به عنوان سرم‌های مشمایی شناخته می‌شوند. ضمن اینکه این دو نوع سرم هر کدام مزایا و ویژگی‌هایی دارند و هر دو مورد تایید هستند.

وی تاکید کرد: پتروشیمی‌های کشور در حال حاضر پلی‌اتیلن تولید می‌کنند اما گرید دارویی آن را به بهانه حجم پایین مصرف کشور و غیراقتصادی بودن تولید نمی‌کنند در حالی که سرم‌سازی صنعتی استراتژیک است و ضرورت دارد پتروشیمی‌ها وارد این حوزه نیز شوند‌.

باسمنجی اضافه کرد: صنعت سرم‌سازی کشور با وجود تحریم‌های صورت گرفته به تامین مواد اولیه موردنیاز خود برای تولید بطری‌های پلی‌اتیلن یا پلی پروپیلن ادامه خواهد داد و کشور هیچ نیازی به واردات سرم ندارد.فانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.