تمیزی بیش از حد می‌تواند یک محرک برای لوسمی حاد در کودکان باشد

لوسمی حاد، شایع‌ترین سرطان کودکان در کشورهای توسعه‌یافته بوده و یک سوم تمام بدخیمی‌های اطفال را شامل می‌شود. اما چرا این سرطان‌ها، در کودکان افزایش می‌یابد و چرا اصولاً در جوامع صنعتی دیده می‌شود؟

یک مقاله‌ی مروری جدید که توسط یک محقق لوسمی، دکتر مل گریوس از FMedSci، FRS، مدیر مرکز سیر تکاملی و سرطان در مؤسسه‌ی تحقیقاتی سرطان [ICR] در لندن انگلیس، نوشته شده، شواهدی قوی ارائه می‌دهد که این بیماری از یک “فرایند دو‌مرحله‌ای” جهش ژنتیکی و قرارگرفتن در معرض عفونت، نشأت می‌گیرد.

همچنین خاطرنشان نمود که در مرحله‌ی دوم فرایند، قرار نگرفتن در معرض میکروب در اوایل زندگی، می‌تواند خطر پیشرفت لوسمی را افزایش دهد. او افزود، ” به طور متناقض، فکر می‌کنیم مشکل، عفونت نیست، بلکه نبود عفونت در اوایل زندگی است”.

مقاله‌ی مروری، به منشأ لوسمی لمفوبلاستی حاد [ALL] ، و مخصوصاً ماده‌ی متشکله‌ی سلول B [BCP] ALL، می‌پردازد، که در اروپا، سالانه 1% افزایش می‌یابد. همانطور که قبلاً توسط خبرگزاری پزشکی مداسکیپ گزارش شد، این، بخشی از یک افزایش جهانی 13% در بروز سرطان کودکان، از جمله لوسمی حاد، می‌باشد.

گریوس در یک مصاحبه‌ی ویدئویی که توسط ICR منتشر شد، گفت: “چیزی که گزارش می‌نمائیم، آن چیزی است که امیدواریم به یک جدل 100 ساله در مورد آنچه باعث سرطان در کودکان می‌شود را، خاتمه دهد”. “آنچه فکر می‌کنیم دلیل اصلی است، الگوی عفونت است که مخصمه­ی جوامع توسعه‌یافته می‌باشد”.

فرایند دو‌مرحله‌ای

آنالیزهای جدید، شواهدی که از 30 سال تحقیق، چه از گریوس و چه از متخصصان دیگر در جهان، در مورد ژنتیک، زیست سلولی، ایمنی‌شناسی، و اپیدمیولوژی (همه‌گیر‌شدن) لوسمی کودکان، برآمده است. بر اساس این شواهد، نویسندگان، نتیجه گرفتند که دلیل BCP ALL، چندعاملی است، از جمله الگوهای عفونی و ژنتیک ارثی، و همچنین مدولاتورهای دیگر.

این یک “تناقض در پیشرفت جوامع توسعه‌یافته” است که در آن، یک ناهماهنگی بین برنامه‌ریزی تکاملی سیستم ایمنی و سبک زندگی جدید وجود دارد، که شانس قرارگرفتن در معرض میکروب را در اوایل زندگی، محدود می‌سازد.

گریوس در این ویدئو بیان کرد: “پیشرفت لوسمی، در دو مرحله‌ی مجزا صورت می‌پذیرد”.

اولین مرحله، شامل یک جهش ژنتیکی است که قبل از تولد رخ داده و متعاقباً نوزاد را در معرض زودهنگام پیشرفت لوسمی قرار می‌دهد. در رحم، شروع این مرحله، توسط تشکیل آمیزش ژن یا هایپردیپلوئیدی، یک کلونی پره‌لوسمی تبدیل‌یافته را به وجود می‌آورد، اما تنها 1% از کودکانی که مبتلا به این تغییرات ژنتیکی هستند، در نهایت دچار این بیماری می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.