پرفروش ترین دسته های دارویی در جهان

در این مقاله به معرفی اجمالی پرفروش ترین دسته های دارویی در سراسر جهان می پردازیم.توجه داشته باشید که آمار و ارقام مربوط به فروش این داروها در منابع مختلف متفاوت ذکر شده است و ممکن است کاملا دقیق نباشند مهم ترین علت این تفاوت در آمار ها مربوط به تفاوت در  دسته بندی داروها در منابع مختلف می باشد.

گاه نمی توان به طور قطع یک دارو را در یک گروه مشخص دسته بندی کرد. به عنوان مثال یک دارو می تواند هم جزو داروهای پوستی طبق بندی شود هم می توان آن را در دسته داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی قرار داد.بنابراین بسته به شیوه گروبندی داروها و نحوه قرارگیری دارو در هر گروه ارقام ممکن است متفاوت باشد. اما با این تفاسیر این مقاله می تواند دید کلی خوبی را در مورد بازار دارویی جهان و دسته های دارویی پرفروش جهان در اختیار شما قرار دهد.

داروهای انکولوژی

در صدر لیست پرفروش دسته های دارویی داروهای انکولوژی قرار دارند. این دسته دارویی با فروش جهانی حدود ۱۲۴ میلیارد دلار حدود ۱۴ درصد از سهم کل بازار دارویی را در اختیار دارند.داروهای انکولوژی علاوه بر این پرفروش ترین دسته دارویی هستند از رشد بسیار خوبی نیز برخوردارند و پیش بینی می شود با رشد سالانه ۱۱.۴ درصد تا سال ۲۰۲۴ فروش این داروها دو برابر شود و به رقم ۲۳۶.۶ میلیارد دلار برسد.البته داروهای انکولوژی از نظر فروش عددی بیشترین فروش را ندارند بلکه سهم بزرگ آنها در بازار دارو  به دلیل این است که این داروها بسیار بالا قیمت گذاری می شوند و همین مساله باعث سودآوری زیاد این داروها شده است.طبق آمار هزینه های دارویی هر بیمار سرطانی حدود ۱۰۰ هزار دلار تمام می شود.با توجه به الگوی زندگی جدید و شیوع بالای سرطان انتظار می رود داروهای انکولوژی همچنان فروش بالای خود را حفظ کنند .بنابراین سرمایه گذاری شرکت های داروسازی در این حوزه می تواند سودآوری بسیار خوبی برایشان داشته باشد.البته قابل ذکر است که تولید داروهای انکولوژی به سرمایه اولیه زیاد و تکنولوژی بالا نیازمند  است و همچنین نیاز به نیروی بسیار خبره دارد به همین دلیل ورود به این عرصه بسیار سخت است اما در صورت ورود یک شرکت به این حوزه درآمد بسیار خوبی عایدش خواهد شد.

داروهای ضد دیابت

دومین دسته از دسته داروهای پرفروش داروهای ضد دیابت هستند.این گروه از داروها ۴۸.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ فروش داشتند.پیش بینی می شود داروهای ضد دیابت با رشد سالانه حدودا ۳ درصدی، در سال ۲۰۲۴ فروش آنها به رقم ۵۷.۶ میلیارد دلار برسد.فروش داروهای ضد دیابت به دو دلیل در این سالها از رشد بسایر چشمگیری برخوردار بوده است.اولین دلیل الگوی جدید زندگی افراد در جهان صنعتی است. به دلیل کاهش فعالیت روزمره افراد ،مصرف زیاد فست فودها و در نتیجه افزایش چاقی در جامعه شیوع دیابت نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.دلیل دوم نوآوری های جدید در داروهای ضد دیابت است.قلم های انسولین و انسولین های جدید مهم ترین نوآوری در درمان داروهای ضد دیابت است این قلم ها به دلیل سهولت استفاده نسبت به سرنگ های انسولین توانسته اند جایگاه خوبی در درمان دیابت به دست اورند و به دلیل هزینه بالاتری که نسبت به انسولین های قدیمی دارند باعث رشد فروش داروهای ضد دیابت طی سالهای گذشته شده اند.البته نوآوری در داروهای ضد دیابت محدود به داروهای تزریقی نمی شود بلکه داروهای خوراکی جدید نیز وارده بازار شده اند.

شرکت های نوونوردیسک،فایزر، سانوفی،الای لیلی،تکدا و بورینگر اینگلهایم مهم ترین شرکت های تولید کننده داروهای ضددیابت هستند و بیشترین سهم را در بازار داروهای ضد دیابت را دارند.

داروهای ضد روماتویید

این گروه دارویی در سال ۲۰۱۸ ،۵۸ میلیارد دلار فروش داشت.اما پیش بینی می شود این دسته دارویی  نتواند بیشتر از این رشد داشته باشد و رشد سالانه آن تا سال ۲۰۲۴ منفی یک درصد پیش بینی شده است.

واکسن ها

واکسن ها با فروش حدودا ۳۶.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ جز پرفروش ترین دسته های دارویی هستند.پیش بینی می شود با رشد سالانه ۶.۶ درصد فروش انها تا سال ۲۰۲۴ به حدود ۵۰ میلیارد دلار برسد.از مهم ترین دلایل فروش بالای واکسن ها می توان به قیمت بالای واکسن ها به خاطر تکنولوژی خاص تولید و نگه داری آنها ،حمایت دولت ها از برنامه های واکسیناسیون و افزایش فرهنگ اولویت پیشگیری بر درمان و همچنین ظهور واکسن های پیشرفته جدید مثل واکسن سرطان ،دانگ و.. اشاره کرد.

داروهای ضد ویروس

دسته داروهای ضد ویروس برای درمان طیف وسیعی از بیماری های واگیر ویروسی مثل ایدز،آنفولانزا ،هپاتیت و… استفاده می شوند.این دسته دارویی در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۹ میلیارد دلار فروش داشت و پیش بینی می شود با رشد سالانه ۱.۴ درصد در سال تا سال ۲۰۲۴ به فروش ۴۲.۲ میلیارد برسد.مهم ترین عامل رشد بازار داروهای آنتی وایرال افزایش شیوع بیماری های ایدز و هپاتیت سی می باشد. در حال حاضر بخش بزرگی از بازار داروهای آنتی وایرال در دست تعداد محدودی از شرکت های چند ملیتی و بیوتکنولوژی مثل abbvie، Bristol-Myers Squibb ،cipla  وGilead science می باشد که پیش بینی می شود در آینده با ورود شرکت های ژنریک ساز بیشتری به این عرصه سهم شرکت های بالا از سهم بازار به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

این دسته دارویی استفاده وسیعی در بیماری های مختلف خود ایمنی مانند MS ،پسوریازیس،روماتویید دارد و همچنین در پیوند های عضو برای جلوگیری از پس زدن پیوند تجویز می شوند .این دسته دارویی به دلیل اندیکاسیون های مصرف گسترده ای که دارد به شدت در حال رشد است و بین تمامی دسته های دارویی بیشترین رشد فروش را دارد.رشد فروش سالانه این دارو ۱۷درصد تخمین زده شده است.فروش سال ۲۰۱۸ این دارو ۱۴.۲ میلیارد دلار بود و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۴ به رقم ۳۶ میلیارد دلار برسد. داروی آدالیمومب با نام تجاری Humira جز داروهای این دسته است که در سال  ۲۰۱۸ پرفروش ترین داروی جهان شد.

داروهای پوستی

به دلیل تنوع بالای بیماری های پوستی تنوع داروهای پوستی هم بسیار زیاد است و طیف وسیعی از داروها را در برمی گیرد .از داروهای ارزان قیمت و  OTC  مثل مرطوب کننده ها گرفته تا داروهای بیوتکنولوژی که برای بیماری هایی مثل لوپوس و پسوریازیس استفاده می شوند همه جز این دسته دارویی طبقه بندی می شوند.این دسته دارویی هم به دلیل تنوع داروها از رشد خوبی برخوردار هستند ،علاوه بر این به دلیل افزایش آگاهی مردم و اهمیت بیشتر مردم به پوستشان تقاضا برای مصرف این داروها را افزایش داده است. فروش سال ۲۰۱۸ این دسته دارویی ۱۵.۸ میلیارد دلار بود و با رشد چشمگیر ۱۲.۶ در سال پیش بینی می شود فروش آنها در سال ۲۰۲۴ به ۳۲ میلیارد دلار برسد.

داروهای برونکودیلاتور

این دسته دارویی برای درمان بیماری های تنفسی مثل آسم و COPD استفاده می شود.بتاآگونیست ها ،آنتی کولینرژیک ها و تئوفیلین سه دسته از مهم ترین داروهای این گروه هستند که به شکل های مختلف تزریقی ،تنفسی و خوراکی در بازار دارو موجود هستند. رشد سالانه این دسته دارویی ۱.۶ درصد پیش بینی شده است.از دلایل رشد فروش این دارو ها می توان به افزایش شیوع بیماری های تنفسی به علت مصرف بالای سیگار و تنباکو و سبک زندگی غلط و همچنین نوآوری های و سرمایه گذاری شرکت های دارویی در این حوزه مثل طراحی دیوایس های متنوع برای داروهای تنفسی اشاره کرد.از مهم ترین شرکت های فعال در این حوزه می توان شرکت های نوارتیس،Roche، GSK،merck، Boehringer Ingelheimو AstraZeneca.  را نام برد.فروش داروهای این دسته ۲۸ میلیارد دلار تخمین زده شد.

داروهای ضد لخته

داروهای ضدلخته ترکیب های شیمیایی هستند که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند یا زمان تشکیل لخته را افزایش می دهند.این داروها در بیماری های مختلفی که در آنها ریسک تشکیل لخته در بدن افزایش پیدا می کند مصرف می شوند.مهم ترین بیماری هایی که داروهای ضدلخته در انها مصرف می شوند عبارت اند از :فیبریلاسیون دهلیزی،ترومبوز، آمبولی تنفسی، سکته قلبی ، سکته مغزی و…

رشد سالانه این داروها ۴ درصد تخمین زده شده است.از مهم ترین دلایل رشد فروش این دسته دارویی افزایش جمعیت سالمند است.به دلیل اینکه شیوع بیماری های قلبی و عروقی در سالمندان بیشتر است تقاضا برای این داروها افزایش یافته است.دلایل مهم دیگر رشد بازار این دارو الگوی زندگی ناسالم ،شیوع چاقی و نوآوری های شرکت های دارویی در این حوزه و ورود داروهای جدید و گران قیمت می باشد. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۴ فروش این داروها به ۲۴.۶ میلیارد دلار برسد.

منبع: evaluatepharma

تالیف و ترجمه: دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − یازده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.