پزشکان ابتلا به ایدز بیمار را به خانواده‌اش بگویند

رییس سابق سازمان نظام پزشکی گفت: جامعه پزشکی در کنار رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای، باید در صورت مشاهده بیماری‌های خاص در بیمارانی که رفتارهای پرخطر دارند، رازداری را کنار گذاشته و خانواده آن‌ها را از این موضوع مطلع کنند.

علیرضا زالی روز چهارشنبه در همایش جامع اخلاق حرفه‌ای و پزشکی قانونی گفت: نظام‌های آموزشی و حرفه‌ای در اخلاق حرفه‌ای مقوله مهمی محسوب می‌شوند؛ به عنوان نمونه اخلاق حرفه‌ای پزشکی حکم می‌کند که پزشک تا مرحله‌ای خاص رازدار بیمار خود باشد، اما اگر رفتار بیمار خطرزا باشد پزشک می‌تواند اطلاعات مربوط به بیماری را به خانواده بیمار بازگو کند.

وی افزود: پزشک می‌تواند با اجازه بیمار تشخیص خود را در بالای دفترچه بیمه بنویسد. مثلا اگر بیماری مبتلا به ایدز است و امکان دارد رفتارهای پر خطر انجام دهد، این راز بیمار باید به وسیله پزشک به خانواده‌اش اطلاع داده شود.

زالی با تاکید بر این‌که جامعه پزشکی به هیچ عنوان نباید نسبت به تعهدات اخلاقی پیرامونی خود بی تفاوت باشد، ادامه داد: این عمل به تعهدات اخلاقی در بین پزشکان باید به گونه‌ای باشد که حتی اگر جامعه از نظر اخلاقی رو به اضمحلال و افول رود، جامعه پزشکی باید از نظر اخلاقی تمام مسائل را رعایت کند.

وی تصریح کرد: اگرچه مسائل و مشکلات مربوط به حوزه پزشکی رو به افزایش است، اما مسائل اخلاقی باید به خوبی رعایت شود. زیرا یکی از اهداف پزشکان باید تلاش برای کسب رضایت بیماران باشد.

زالی ادامه داد: در هر صورت جامعه پزشکی باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کند تا مردم کمتر دچار مشکل شوند؛ اخلاق و دانش بالای پزشکی شرط‌های اصلی و مهم در مساله اخلاق حرفه‌ای محسوب می‌شوند. این درحالی است که امروزه روی مقوله کسب مهارت، اقدامات کافی انجام نشده است. از این رو، باید اخلاق حرفه‌ای را در جامعه پزشکی نهادینه کنیم.ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − ده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.