پیشرفت های درمان سکته مغزی(قسمت اول)

دکتر سخابخش، متخصص مغز و اعصاب

سکته مغزی بیشتر به متخصصان مغز و اعصاب مربوط است؛ سکته‌هایی که از طریق خونریزی رخ می‌دهد مثل آنوریسم مغزی(Aneurysm) که با جراحی بهبود می‌یابد.

آنوریسم عبارت است از بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ، یعنی مویرگ کم‌کم ضخامتش کاهش پیدا کند و امکان ترکیدنش فراهم شود. از این‌رو توجه به بحث زمان برای کسانی که دچار این نوع سکته‌ها می‌شوند نیز بسیار مهم است. در حال حاضر روش‌هایی وجود دارد که جراحان از طریق اندوواسکولار عمل می‌کنند (شبیه آنژیو قلب) و از طریق مویرگ اصلی پا یا دست عمل می‌کنند تا به محل لخته مورد نظر برسند، عکسبرداری می‌کنند و بعد بالن می‌اندازند و مشکل را برطرف می‌کنند. در 30 سال اخیر تعداد عمل‌های باز که برای این گونه خونریزی‌های مغزی باید انجام دهیم بسیار پایین آمده است.

طبق آمارها در حال حاضر 30 درصد افرادی که آنوریسم و خونریزی دارند، قبل از رسیدن به بیمارستان فوت می‌کنند. 30 درصد این افراد در بیمارستان فوت می‌کنند و بقیه پس از طی مراحل درمانی بتدریج بهبود می‌یابند. بنابراین پرهیز از فوت وقت در درمان سکته‌های مغزی بسیار مهم است و اکنون تحقیقات در این حوزه در همین بخش اندوواسکولار انجام می‌شود

جراحی نورواینترونشنال، امکان درمان کم تهاجمی آن دسته از بیماری‌های مغزی که درمان آن‌ها تا پیش از این نیازمند جراحی‌های عمده بوده، و در برخی موارد غیرممکن بود، را فراهم کرده است. متخصصان این نوع درمان‌ها، کاتترهای نازکی را به شریانی در کشاله ران وارد کرده و آن‌ها را از طریق همان شریان به محل آسیب‌‌دیدگی در مغز می‌رسانند، و با استفاده از ابزارهای پیچیده‌ای شریان‌های مغز را، جهت درمان عارضه‌های عصبی، عروقی، مسدود کرده یا باز می‌کنند.

 

چه عارضه‌هایی را می‌توان با نورواینترونشن درمان کرد؟

متخصصان جراحی نورواینترونشنال متخصصین جراحی مغز و نخاع قادرند انواع مختلفی از عارضه‌های مغز و نخاع که به درمان‌های کم­تهاجمی تحت هدایت تصویر پاسخ می‌دهند را درمان کنند.
برخی از اختلالات ستون فقرات که به درمان‌های کم تهاجمی نورواینترونشنال (با استفاده از جراحی بسته) پاسخ می‌دهند عبارتند از:

  • درد پایین کمر
  • گردن درد ناشی از شکستگی‌های خرد و له شده
  • فتق دیسک
  • آرتروز مفاصل فاسِت
  • تنگی کانال نخاعی
  • تومورهای نخاعی

 

اختلالات عصبی، عروقی مغز که به درمان‌های نورواینترونشنال پاسخ می‌دهند عبارتند از:

 

جراحی‌های نورواینترونشنال

جراحی‌های نورواینترونشنال از طریق ایجاد سوراخ کوچکی در پوست انجام می‌شوند. از طریق این ورودی‌های کوچک، کاتتر، سوزن یا لوله‌های باریکی وارد یک شریان شده و به طرف مقصد مورد نظر خود در مغز، سر و گردن یا ستون فقرات هدایت می‌شوند. در این نوع جراحی‌ها از فن‌آوری‌های تصویربرداری پیچیده‌ای جهت هدایت دقیق ابزارها به ساختارهای بسیار حساس عصبی استفاده می‌شود. هنگامی که کاتتر یا لوله به نقطه مورد نظر رسید، از مبتکرانه‌ترین و پیشرفته‌ترین وسایل موجود در عرصه پزشکی برای تکمیل این درمان کم تهاجمی استفاده می‌شود.
تمامی جراحی‌هایی که در ادامه توضیح داده خواهند شد، نیازمند یک دستگاه آنژیوگرافی خاص هستند که دو زاویه دید را به طور همزمان برای دو متخصص فراهم می‌کند.

با شفااینفو همراه باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.