چرا رنگ مو استفاده نکنیم؟

پوست و بدن هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. در مورد موی سر هم همینطور است ممکن است موی یک فرد چرب و موی سر دیگری، خشک باشد. در استفاده از رنگ مو هم معمولا این عامل در نظر گرفته می شود تا رنگ مو مناسب انتخاب شده و باعث ریزش مو و مشکلات دیگر نشود.

سوال این است که آیا رنگ مو برای مو، ضرر داشته و باعث آسیب به مو و پوست سر می شود یا خیر! به طور کلی باید گفت که رنگ مو در انواع مختلفی وجود دارد که برخی شیمیایی و برخی گیاهی هستند.

به طور قطع، رنگ موهای شیمایی نسبت به رنگ موهای گیاهی، ممکن است برای مو و پوست، عوارضی به همراه داشته باشند. به خصوص اگر، رنگ مو از کیفیت پایینی برخوردار باشد.

بنابراین، توصیه می شود که از رنگ مو کمتر استفاده کنید. برخی از این دلایل، عبارتند از:

خشکی و شکنندگی مو

یک رنگ موی بی کیفیت، می تواند موجب خشک شدن و شکنندگی مو شود که در نهایت منجر به ریزش مو می شود. بنابراین در انتخاب رنگ مو باید دقت لازم انجام شود.

هر چند، توصیه می شود که برای سلامت مو و پوست خود، بهتر است کمتر سراغ رنگ مو های شیمیایی بروید و در صورت استفاده، موهای خود را به طور مرتب رنگ نکنید.

زیرا رنگ کردن مداوم موها، سبب آسیب رسانی به مو و خشک شدن آن ها می شود و علاوه بر این، مواد شیمیایی موجود در رنگ مو، عوارض زیادی برای بدن دارند.

از آنجا که رنگ مو، حاوی مواد شیمایی است، می تواند باعث خشکی موها و شکندگی  بیش از حد آن شود. به همین دلیل بهتر است که در صورت استفاده از رنگ مو، همیشه از شامپو مرطوب کننده استفاده کنید تا میزان خشکی مو، کاهش پیدا کند.

ریزش مو

گاهی اوقات،  افراد دچار ریزش مو می شوند که این ریزش مو، می تواند دلایل زیادی داشته باشد. در این مواقع، برای کاهش و جلوگیری از ریزش مو، بهتر است که  از رنگ مو استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست و موی سر شما به رنگ های شیمیایی واکنش و حساسیت داشته باشد.

البته ریزش مو به عوامل دیگری مانند مشکلات تیروئید، کم خونی و دیگر مشکلات پزشکی هم مرتبط است. به همین دلیل، بهتر است در این موارد، به پزشک مراجعه کنید.

خطر ابتلا به سرطان

تحقیقات زیادی در مورد استفاده از رنگ مو و خطر ابتلا به سرطان، انجام گرفته است.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان عنوان کرده است که اساسا، رنگ مو، در رده عناصر سرطان زایی طبقه بندی نشده اند اما  بر اساس شواهد موجود مشخص شده است که با سرطان مثانه و دیگر سرطان پوست، مرتبط است.

البته این موضوع کلیت نداشته و خطر ابتلا به سرطان با استفاده از رنگ مو، ثابت نشده است. به هرحال توصیه می شود که در استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی و رنگ موهای شیمیایی، احتیاط کنید.

حساسیت به رنگ مو

برخی از مواد موجود در آن می تواند، در درصد کمی از افراد، واکنش های آلرژیک ، ایجاد کند. گاهی اوقات ، در برخی از رنگ موها، ماده ای وجود دارد که می تواند با رنگ پراکسید در رنگ شیمیایی واکنش می دهد.

آلرژی می تواند باعث بروز خارش و  قرمزی در اطراف ریشه مو ، تورم و در بعضی موارد هم، سوزش های شدید پوستی شود. ساده ترین راه برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک، این است که پیش از رنگ کردن مو، تست کوچکی روی پوست انجام شود.

خطرات استفاده از رنگ مو
آلرژی

استفاده از رنگ مو می تواند باعث ایجاد حساسیت در برخی از افراد شود.

به عنوان مثال، افرادی که به گلوتن حساسیت دارند، باید هنگام استفاده از رنگ مو مراقب باشند؛ زیرا برخی از آن ها حاوی گلوتن هستند لازم نیست که حساسیت های مرتبط با گلوتن فقط در صورت مصرف آن اتفاق بیفتد.

تغییر رنگ پوست

به علت استفاده از رنگ موهای مختلف، احتمال تغییر رنگ پوست وجود دارد. پوست شما از پروتئین کراتینیزه ساخته شده است که رنگ مو می تواند در لایه های آن، تغییر رنگ ایجاد کند.

خشکی و شکنندگی مو

یکی از عوارض جانبی رنگ مو که  اکثر افراد با آن، مواجه هستند، خشکی و شکنندگی موها، پس از استفاده از رنگ مو است.

خطر ابتلا به سرطان

مواد شیمیایی موجود در رنگ مو با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه است. البته استفاده مکرر از رنگ مو ممکن است سبب افزایش این خطر شود.

ایجاد زخم

ایجاد زخم، یکی دیگر از عوارض جانبی استفاده از رنگ مو است که ممکن است به دلیل مواد شیمیایی موجود در رنگ مو باشد.

شما می توانید با کمی دقت در انتخاب رنگ مو و پرهیز از استفاده مداوم از رنگ مو، عوارض جانبی آن را کاهش دهید.

حساسیت پوست

سوزش پوست یکی از عوارض جانبی رایج استفاده  از رنگ مو است.

برخی از نشانه های تحریک پوستی شامل، خارش، قرمزی، سوزش، زخم، ناراحتی و غیره هستند.

چطور رنگ مو استفاده کنیم که خطرات آن کم شود؟

برای کاهش خطرات موارد زیر را در نظر بگیرید:

– بهتر است که قبل و بعد از رنگ کردن مو، از یک ماسک مو مناسب و تقویت کننده استفاده کنید.

– قبل از خشک کردن مو، از یک دستگاه تهویه ی مرطوب استفاده کنید و مراقب باشید که موهایتان بیش از حد خشک نشود.

– از مکمل های حاوی بیوتین و ویتامین A استفاده کنید.

– در انتخاب رنگ دقت کرده و رنگ موی بی کیفیت و غیر استاندارد را استفاده نکنید.

– پس از رنگ کردن مو، موها را با آب سرد بشویید تا رنگ مو کاملا از موها و پوست برداشته شود.

– مدت زمان ماندن رنگ مو روی سر، نباید از زمان تعیین شده بیشتر باشد.

– در هنگام رنگ کردن مو، حتما دستکش به دست کنید.

– رنگ های مختلف را با هم مخلوط نکنید زیرا ممکن است ترکیبات شیمیایی خطرناکی به وجود آورد.

– رنگ موی خود را به طور مرتب عوض نکنید.

 – پس از رنگ کردن مو، از یک تقویت کننده مناسب برای مو استفاده کنید.

کدام رنگ موها خطرات بیشتری دارد؟

بسیاری از رنگ ها ممکن است بی کیفیت بوده و یا حاوی مواد شیمیایی مضر برای پوست و مو باشند. همچنین، برخی از رنگ مو ها حاوی  ماده تولوئن هستند که ممکن است با با نقص های زایمان، از دست دادن بارداری و واکنش های آلرژیک، همراه باشد.

برخی از رنگ مو ها هم حاوی  رزورسینول هستند که، نوعی ماده شیمیایی و مرتبط با اختلال غدد درون ریز هستند، به این معنی که عملکرد طبیعی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

علاوه براین، سرب، یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده موجود در رنگ مو است که نوعی ماده  سمی است.

از میان رنگ موهای موجود در بازار، برخی از آن ها که حاوی مواد شیمیایی مضری مانند هیدانتوین، متیلیستیزیلاینون و عطر هستند، می توانند خطرات بیشتری برای ما داشته باشند.

توصیه می شود پیش از استفاده از رنگ مو، به کلیه موارد احتیاطی، توجه کنید.نبض ما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 18 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.