چرا نوزادان به کم‌کاری مادرزادی تیروئید مبتلا می‌شوند؟

یک متخصص زنان و زایمان گفت: در طی سه ماه اول بارداری، جنین کاملأ وابسته به هورمون‌های تیروئید مادر است که از جفت به جنین می‌رسد.

پرستو محمدخانی متخصص زنان و زایمان، اظهار کرد: بارداری طبیعی منجر به تغییرات فیزیولوژیک و هورمونی می‌شود که بر عملکرد تیروئید تأثیر دارند؛ به همین دلیل تفسیر نتایج آزمایش تیروئید یک خانم حامله باید با دقت انجام شود، اندازه تیر‌‌وئید در یک بارداری طبیعی، به خصوص در مناطقی که ساکنان آن با کمبود ید روبرو هستند، ممکن است به انداره ۱۰ تا ۱۵ درصد بزرگ‌تر از حد طبیعی شود اما معمولا این بزرگی تیر‌وئید در معاینه بیمار واضح نیست؛ گاهی ممکن است به صورت گواتر در ناحیه جلوی گردن مشاهده شود.

ارتباط عملکرد تیروئید مادر و جنین در دوران بارداری چگونه است؟

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: در طی سه ماه اول بارداری، جنین کاملا وابسته به هورمون‌های تیر‌وئید مادر است که از جفت عبور می‌کند و به جنین می‌رسند؛ پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیر‌و‌ئید جنین فعالیت خود را شروع می‌کند و هورمون تیروئید تولید می‌شود؛ از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دارد که باید از طریق مادر به او برسد.

محمدخانی بیان کرد: در خانم‌های بارداری که دچار بیماری کم کاری تیر‌وئید هستند یا مقادیر کافی ید دریافت نمی‌کنند، جنین آنها با خطر بروز بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی روبرو هستند؛ نیاز خانم‌های باردار به ید بیشتر از افراد غیر حامله و حدود ۲۰۰ میکرو گرم در روز است.

وی افزود: تغذیه مناسب با میزان کافی ید که می‌تواند با مصرف انواع ماهی‌ها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمک یددار تامین شود، ضامن سلامت جنین و مادر باردار است.

عوارض پرکاری تیروئید در دوران بارداری

این متخصص زنان و زایمان گفت: زایمان زودرس، سقط خود به خود، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، نارسایی قلبی در مادر، پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، بیماری قلبی در جنین و نوزاد  از عوارض پرکاری تیر‌وئید است.

عوارض کم‌کاری تیروئید در دوران بارداری

محمدخانی بیان کرد: زایمان زودرس،  سقط به خصوص در سه ماهه اول بارداری، جدا شدن زودرس جفت، زجر جنین، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، افزایش میزان سزارین، بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین، خونریزی پس از زایمان عوارض کم کاری تیرویید در دوران بارداری است.

وی یادآوری کرد: درمان به موقع و مناسب بیماری‌های تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز همه این عوارض پیشگیری می‌کند؛ با انجام غربالگری بیماری کم‌کاری مادرزادی تیر‌وئید در روز‌های ۳تا ۵ تولد نوزاد، از عقب ماندگی ذهنی ناشی از این بیماری پیشگیری  می‌شود.yjc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + دوازده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.