چشم‌های ملتهب

معمولا بدن در مواجه با عوامل محرک، یک‌سری واکنش‌های دفاعی از خود بروز می‌دهد که طبیعی است و لزوما موجب بروز علائم نمی‌شود‌ ولی در بعضی افراد این واکنش‌ها شدیدتر از حد معمول است و موجب بروز علائم می‌شود که به این موارد آلرژی گفته می‌شود و می‌تواند در اعضای مختلف بدن مانند چشم‌ها، سیستم تنفسی یا پوست رخ دهد.

بارزترین و مشخص‌ترین علامت آلرژی چشم‌ها خارش شدید است. علاوه بر این مجموعه‌ای از سایر علائم با درجات مختلف می‌تواند رخ دهد که شامل اشک‌ریزی، قرمزی و سوزش چشم‌ها، ورم پلک‌ها یا حساسیت به نور است.

آلرژی چشم با مجموعه‌ای از علائم ذکر شده همراه است که ممکن است بعضی علائم شدیدتر و برخی خفیف‌تر باشند. در بعضی انواع آلرژی مانند بیماری تب یونجه، فرد بیمار دچار آبریزش بینی و عطسه نیز می‌شود، ولی در سایر انواع آلرژی چشمی این عارضه دیده نمی‌شود.

چشم‌ها را خون می‌گیرد !

ملتحمه خارجی‌ترین لایه و پوشاننده سطح کره چشم است که در تماس مستقیم با هوا و بالطبع مواد حساسیت‌زای موجود در هوا است. ملتحمه مانند یک سد دفاعی بوده و به دلیل وجود عروق فراوان، سلول‌های ایمنی و عناصر دفاعی از کره چشم در برابر انواع عوامل عفونی و آسیب‌رسان حفاظت می‌کند.

به دنبال تماس سطح چشم با عوامل حساسیت‌زا مانند گرده گیاهان، واکنش‌های دفاعی در ملتحمه فعال شده و ماده‌ای به نام «هیستامین» از گروهی از سلول‌های ایمنی به نام «ماست سل» ترشح می‌شود. هیستامین موجب خارش چشم‌ها و گشاد شدن عروق ملتحمه می‌شود که در نتیجه آن چشم‌ها قرمز می‌شوند.

جلوی مواجهه با علل حساسیت‌زا را بگیرید

بهترین و موثرترین راه درمان آلرژی، پیشگیری از آن است. برخی انواع آلرژی فصلی هستند و معمولا در فصل بهار و در واکنش به گرده گل و گیاهان رخ می‌دهد ولی برخی دیگر از انواع آلرژی در تمام طول سال می‌توانند بروز کنند که در این موارد، عوامل حساسیت‌زا شامل گرد و غبار، عطر و ادکلن، مواد آرایشی، لنزهای تماسی، بعضی داروها و مواد غذایی، مو و پشم حیوانات و نیش حشرات است لذا برای پیشگیری از بروز آلرژی ابتدا باید عامل ایجاد حساسیت در فرد شناسایی شده و در ادامه فرد بیمار از مواجهه با آن عامل خودداری کند.

بی‌شک، نظافت مرتب محل زندگی برای به حداقل رساندن گرد و غبار، عدم نگهداری از حیوانات خانگی، خنک نگه‌داشتن و حفظ رطوبت کافی در منزل و استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در کنترل و کاهش علائم آلرژی موثر است.

 

نسخه درمان آلرژی

در صورت بروز آلرژی چشمی گزینه‌های درمانی شامل این موارد است:

پرهیز از خاراندن چشم‌ها: مالیدن چشم‌ها موجب آزاد شدن مقادیر بیشتری از هیستامین شده و علائم آلرژی را تشدید می‌کند.

استفاده از کمپرس سرد موجب کاهش علائم بویژه خارش چشم‌ها می‌شود.

تجویز قطره‌های چشمی

در موارد شدیدتر استفاده از داروهای سیستمیک مانند آنتی‌هیستامین‌ها و استرویید‌ها به صورت خوراکی یا تزریقی ممکن است لازم باشد.

چه قطره‌ای در چشمم بریزم؟

قطره اشک مصنوعی موجب رقیق شدن لایه اشکی و کاهش غلظت مواد حساسیت‌زا در سطح چشم می‌شود.

قطره‌های آنتی‌هیستامین مانع ترشح هیستامین و در نتیجه موجب تسکین خارش چشم‌ها می‌شوند.

قطره‌های ضد احتقان نیز موجب تنگ شدن عروق و کاهش قرمزی چشم‌ها می‌شوند. استفاده طولانی این قطره‌ها با عوارضی همراه است‌. پس بهتر است با تجویز پزشک مصرف شوند . قطره‌های ضد‌التهابی و استروییدی در موارد شدیدتر و برای مدت کوتاه تجویز می‌شوند. قطره‌های تثبیت‌کننده سلول‌های ایمنی سطح ملتحمه (ماست سل) نیز برای پیشگیری از بروز آلرژی از چند هفته قبل از بروز آلرژی‌های فصلی تجویز می‌شوند.

مراقب آلرژی‌زا‌ها باشید

عواملی که موجب بروز و تشدید آلرژی می‌شوند بسیار متنوع بوده و در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. گرده گل و گیاهان، گرد و غبار هوا، مواد آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن، لنزهای تماسی، دارو ها، مواد غذایی، نیش حشرات، مو و پشم حیوانات از آلرژی‌زاها محسوب می‌شوند.

گرد و غبار موجود در هوا و در سطح لوازم منزل، مو و پشم حیوانات خانگی، مواد آرایشی بهداشتی، غذاها و داروها و استفاده از لنزهای تماسی نیز می‌توانند موجب بروز آلرژی در منزل شوند.جام جم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + چهارده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.