چشم اندازی از صنعت دارو و سلامت

سرعت پیشرفت نوآوری تاثیر چشمگیری روی صنعت دارو و سلامت خواهد گذاشت و تغییری اساسی در تحقیق و توسعه شرکت های داروسازی و شیوه تجاری سازی داروها ایجاد خواهد کرد.سازمان ها از زنجیره تامین دارو گرفته تا بهره برداری از هوش مصنوعی،روش های جدیدی را برای رسیدن به بهره وری بیشتر استفاده خواهند کرد.

در این مقاله به پیش بینی veeva برای سال ۲۰۱۹ و تغییرات بزرگی که انتظار داریم در سال پیش رو اتفاق بیفتد می پردازیم. در ادامه نه تغییر بزرگی که ویوا پیش بینی کرده است را شرح خواهیم داد.

۱) هر لینکی در زنجیره تامین دارو با سرعت توسعه دارو منطبق خواهد بود

هرچه شرکت ها در نوآوری پیشرفت می کنند و ارزش بازار رشد بیشتری پیدا می کند ایجاد تغییرات بزرگ در زنجیره تامین دارو هم بیشتر ضرورت پیدا می کند. داروهای جدید مستلزم رعایت الزامات پیچیده ای در نگه داری و توزیع هستند به طور مثال باید در دمای و رطوبت خاصی نگه داری شوند.بنابریان زنجیره تامین هم باید با شرایط داروهای جدید تطبیق شود تا بتواند الزامات نگه داری این داروها را برآورده سازد.

۲) فشار قیمت گذاری دارو باعث اتجام اقدامات جدیدی برای افزایش بهره وری عملیاتی خواهد شد.

افزایش فشار برای کاهش قیمت داروها در اروپا و توسعه معاهده هایی مثل ابتکار عمل اتحادیه Beneluxa و بیانیه Valleta به همراه تقاضاهای مشابه در امریکا باعث ایجاد نوآوری های جدید خواهد شد.به علاوه شرکت ها به صورتی متفاوت با پرداخت کننده ها قرارداد خواهند بست. به عنوان مثال شرکت Spark وقتی داروی جدید خود luxturna  را در سال ۲۰۱۸ وارد بازار کرد الگوی جدیدی از توزیع و پرداخت را ارائه کرد. در این الگو از هزینه ها با حذف واسطه ها کاسته شد.

برای صنعت بسیار حیاتی است تا با توسعه روش های جدید بهره وری عملیاتی را افزایش دهند.شرکت ها به سمت تکنولوژی های پیشرفته تری مثل هوش مصنوعی و سیستم مدیریت بالینی مدرن حرکت خواهند کرد وپروسه هارا ساده سازی خواهند کرد و خلاقیت کارمندان را افزایش خواهند داد.

۳) شرکت ها روش های جدیدی را برای بهره مندی کامل از هوش مصنوعی در تجارت کشف خواهند کرد.

هرچه هوش مصنوعی به قابلیت استانداری در میان اپلیکیشن های تجاری تبدیل می شود ماهم به سمت نیروی کاری تحت هدایت هوش مصنوعی حرکت می کنیم. هوش مصنوعی فقط به سمت افزایش بهره وری فروش حرکت نخواهد کرد بلکه در پروسه های تجاری هم فراگیر خواهدشد.به عنوان مثال لینک به رفرانس ها در مدیریت محتوا را اتوماتیک خواهد کرد و به صورت خودکار فهرستی بهینه از موجودی قفسه ها برای خرده فروش ها ارائه خواهد کرد.

۴) داده ها به صورت یکپارچه تری بین سیستم های آزمایشات بالینی و سهامداران جریان پیدا خواهند کرد.

هرچه تعداد منابع داده ها در ازمایشات بالینی افزایش پیدا می کند، شرکت ها به سمت ساده سازی جریان داده ها و اطلاعات بین سهامداران و سیستم ها حرکت خواهند کرد.این فضای ابری تیم های مدیریت  داده های بالینی راقادر خواهد ساخت تا به آسانی اطلاعات را با سهامداران به اشتراک بگذارند. سازمان ها می توانند داده هایشان را گرداوری کنند و به سمت ازمایشات ریسک محور حرکت کنند.نتیجه آن، همکاری بهتر بین اسپانسرها،سرمایه گذاران ،رگولاتور،CROها و حتی بیماران خواهد بود.

۵)quality4.0 قدم بزرگی به سمت تولید خواهد برداشت

شرکت های بیشتری دیجیتالی خواهند شد و به عملیات های کیفیت متصل خواهند شد تا از quality4.0 که تکنولوژی های جدید مثل هوش مصنوعی، واقعیت مجازی را با راه های مدیریت کیفیت ترکیب می کند بهره بگیرند.این رویکرد به شرکت ها کمک خواهد کرد تا به تمام پروسه های کیفی متصل شوند و به سطح جدیدی از اجرا و نواوری برسند.بیشتر شرکت ها از دیوایس های متحرک برای انتقال اطلاعات درست به کارگر درست در زمان نیاز استفاده خواهند کرد.راه حل های ابری مدرن در میان دیوایس های ارتباط افراد ،پروسه ها و تکنولوژی وجود دارند تا بهره وری در تولید را افزایش دهند.تغییر به سمت دیجیتالی شدن تولید کننده را قادر خواهد ساخت تا از هوش بالاتر و تصمیمات هوشمندانه تری استفاده کنند.

۶) همکاری پیوسته بین صنعت و رگولاتور سرعت تایید داروها را افزایش خواهد داد.

موفقیت سریع ناشی از همکاری بین مقامات سلامت و صنعت مشوقی برای ادامه ی همکاری بیشتر برای افزایش سرعت اعطای تاییدیه به داروهای جدید خواهد بود.برنامه های حاصل از تعامل رگولاتور و صنعت به کارآمدتر شدن پروسه ها و تسریع تغییر در زندگی بیماران کمک خواهد کرد.صنعت همچنان تا با توسعه تحقیق و توسعه این پیشرفت را ادامه دهد.در سال پیش رو انتظار داریم تا سازمان ها راه های جدیدی برای افزایش بهره وری آزمایشات بالینی پیدا کنند.

۷) صنعت تجهیزات پزشکی مدیریت آزمایشات بالینی را به فضای ابری سوق خواهد داد.

رگواتوری تجهیزات پزشکی جدید در اروپا تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و توزیع کنندگان را تشویق خواهد کرد تا از انعطاف و هزینه بهره وری سیستم های بالینی مدرن ابرمحور استفاده کنند.رگولاتوری تجهیزات پزشکی به مدارک بالینی بیشتر و مستندسازی تکنیکی برای تمرکز بیشتر روی ردیابی و نظارت بر بازار نیاز دارند.این مساله باعث یک پرش در تعداد مطالعات بالینی، پروسه هاو طراحی های سازماندهی شده خواهد شد.تولیدکنندگان تجهیزات به سمت راه حل های جدید مثل مسترفایل های الکترونیکی و سیستم های مدیریت داده های بالینی حرکت خواهند کرد.

۸) آموزش دارایی استراتژیک برای افزایش معیارهای کیفی خواهد شد.

در سال ۲۰۱۹ سازمان های بیشتری ابتکارات آموزشی را به عنوان بخشی استراتژیک از کسب و کارشان اجرا خواهند کرد. ارتباط آموزش با معیارهای کیفی نیاز به یکپارچه سازی پروسه های کیفی، محتوا و سیستم های آموزش برای برای مدیریت کیفی پیشرفته دارد.

۹)شرکت های داروسازی لانچ ابتکارات تحول رگولاتوری را ادامه خواهند داد.

در سال ۲۰۱۹ برنامه های تحول رگولاتوری ادامه خواد یافت و ابتکارات جدید توسط شرکت های بزرگ داروسازی لانچ خواهد شد.به طور کلی با یکپارچه سازی سیستم مدیریت اطلاعات رگولاتوری، انتظار توسعه پروسه های رگولاتوری جهان را داریم. پیشگامانی مثل بریستول مایر سکوییب،ایلای لیلی وGSK هم اکنون سازمان های رگولاتوری جهانی خود را دوباره مهندسی کرده اند. امسال شرکت های بیشتری به سمت سیستم تکنولوژی مدیریت اطلاعات رگولاتوری حرکت خواهند کرد تا بهره وری خود را افزایش دهند و کنترل خود روی داده ها را افزایش دهند.

در سال ۲۰۱۹ صنعت به سمت بهینه کردن پروسه ها حرکت خواهد کرد تا برای تا محصولات را سریعتر و هوشمندانه تر وارد بازار کند. نوآوری در داروهای جدید ،فشار قیمت گذاری و اپلیکیشن های جدید برای هوش مصنوعی بیشترین عامل تغییرات در سال جدید خواهند بود.

منبع:pharmatimes

تالیف و ترجمه: دکتر داروساز امید سودی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + هفت =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.