کدام نوع بریج دندان برای شما بهتر است؟

وقتی دندانی را از دست می دهید، دندانپزشک می‌تواند با پرکردن جاهای خالی دندان به وسیله بریج دندان لبخند شما را زیباتر کند. بریج یا روکش دندان طول عمر بین 5 تا 15 سال دارد. با ما همراه باشید تا از مزایا ، معایب و هزینه بریج دندان بیشتر بدانید.

بریج دندان چیست؟

بریج یک دندان مصنوعی (به نام پونتیک) است که با استفاده از دندان‌های اباتمنت (دندان‌های پایه) در هر طرف جاهای خالی لثه، کار گذاشته می‌شود. با این که این پونتیک‌ها یا دندان‌های پروتزی از انواع مختلفی از مواد مثل طلا ساخته می‌شود، اما معمولاً از پورسلین (چینی) ساخته می‌شود تا از نظر زیبایی‌شناختی همرنگ با دندان‌های طبیعی شما باشد.

انواع بریج‌های دندانی یا روکش دندان

چهار نوع بریج دندان وجود دارد:

 1. سُنتی
 2. کانتیلِوِر
 3. مریلند
 4. بریج ساپورت شده با ایمپلنت
بریج سنتی

بریج سنتی دندان یک دندان مصنوعی است که به وسیله‌ دو تاج دندانی – که به دندان‌های اباتمنت یا پایه اتصال پیدا می‌کنند – کار گذاشته می‌شود.

بریج سنتی رایج‌ترین نوع روکش دندان است و وقتی که دو طرف دندانی که از دست داده‌اید دندان طبیعی داشته باشید، می‌توان از این نوع بریج استفاده کرد.

بریج کانتیلور

این نوع بریج شبیه بریج سنتی است، اما پونتیک یا دندان مصنوعی در این نوع بریج با یک تاج دندانی کار گذاشته می‌شود که فقط به یک دندان اباتمنت (برای نصب دندان پروتزی یا تاج دندان بر روی فیکسچر از واسطه ای استفاده می شود که اباتمنت نام دارد) متصل است.

یعنی در این نوع بریج کافی است کنار دندانی که از دست رفته، فقط یک دندان سالم داشته باشید.

بریج مریلند

در بریج مریلند هم مشابه بریج سنتی، از دو دندان اباتمنت طبیعی کمک گرفته می‌شود که در دو سوی فضای خالی هستند.

با این تفاوت که در بریج سنتی از تاج‌ها روی هر دو دندان اباتمنت استفاده می‌شود ولی در بریج مریلند، از بست‌ها و اتصالات فلزی یا پورسلین برای متصل کردن دندان مصنوعی به دندان‌های اباتمنت استفاده می‌شود، یعنی این اتصالات فلزی پشت دو دندان اباتمنت دو سوی جاهای خالی دندان قرار می‌گیرند.

پس بریج مریلند هم مانند بریج سنتی زمانی استفاده می‌شود که فرد، در دو سوی جای خالی دندانش، دو دندان طبیعی داشته باشد.

بریج‌های ساپورت شده به وسیله‌ ایمپلنت

این بریج همچنان که از نامش پیداست، به جای تاج‌های دندانی یا اتصالات فلزی از ایمپلنت استفاده می‌کند. به طور معمول، ایمپلنت به وسیله‌ی یک جراحی در جای خالی هر دندان کار گذاشته می‌شود، و این ایمپلنت‌ها هستند که بریج را در جای خود نگه می‌دارند.

در صورتی که استفاده از یک ایمپلنت برای پرکردن جای خالی دندان ممکن نباشد، در این حالت بریج مثل یک دندان معلق بین دو تاج که با ایمپلنت ساپورت شده‌اند قرار می‌گیرد.

نظر به چنین سیستم قوی و پایداری، یک بریج ساپورت شده با ایمپلنت معمولاً به دو جراحی نیاز است:

 • کاشت ایمپلنت در استخوان فک
 • جایگذاری بریج

ممکن است چند ماه زمان نیاز باشد تا این پروسه تکمیل شود.

هزینه‌ بریج دندان چقدر است؟

فاکتورهای زیادی بر هزینه تأثیر می‌گذارد:

 • تعداد دندان‌های مورد نیاز برای پر کردن جای خالی
 • ماده‌ی مورد استفاده، مثل کامپوزیت رزین، زیرکونیا، یا آلیاژ فلزی پوشیده‌شده با رزین
 • پیچیدگی/سختی جاگذاری
 • درمان‌های اضافی برای دیگر مشکلات دندانی، مثل مشکلات لثه
بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت

اینکه بریج دندان خوب است یا نه به مسائل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی طول عمر بریج دندانی معمولاً باید هر 5 تا 15 سال یک‌بار تعویض شود ولی ایمپلنت یک راه حل دائمی است. فاکتورهایی مثل نوع بهداشت دهان و دندان می تواند عمر انواع بریج، مانند ایمپلنت را کاهش می‌دهد.

 

چرا نیاز به بریج دندانی دارم؟

از دست دادن دندان یا تعدادی از دندان‌ها به شیوه‌های مختلف روی شما تأثیر می‌گذارد. روکش دندان می‌تواند این تغییرات را مدیریت کند. عملکرد بریج عبارتند از:

 1. ترمیم لبخندتان
 2. ترمیم و بازگرداندن توانایی درست جویدن
 3. ترمیم و بازگردانی تلفظ صحیح کلمات
 4. حفظ شکل و فرم صورتتان
 5. بازگردانی توانایی توزیع صحیح نیرو هنگام جویدن
 6. جلوگیری از حرکت باقی دندان‌ها از وضعیت خودشان

اگر دندان یا تعدادی از دندان‌هایتان را از دست داده‌اید، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب دارید. استفاده از روکش دندان مزایای زیادی دارد و فاکتورهای زیادی هم وجود دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری حتماً آن‌ها را بررسی کنید.

نبض ما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.