۲۰ مهمترین مشکلات چپ دست ها که هر روز با آن درگیرند

1. نوشته‌های‌شان را لک می‌کنند.

مهم نیست از چه نوشت افزاری استفاده می‌کنید، چپ دست ها اگر بخواهند تند تند بنویسند، به اجبار با مشکلاتی مواجه می‌شوند. نوشتن روی تخته سفید را فراموش کنید؛ آنها ردی رنگی روی دست خط زیبایشان به جا می‌گذارند که کاملا ناخوانایش می‌کند. وقتی می‌خواهند صفحه‌ای جدید از یک دفتر صحافی شده را باز کنند، باید بازویشان را تقریبا ۹۰ درجه خم کنند؛ این کار برایشان راحت نیست.

حتی زمانی که صفحه را کاملا باز و روی سطح صاف میز پهن می‌کنند، هنوز بیش‌تر نوشته‌ها زیر دستشان می‌ماند و بخش کوچکی از کاغذ را می‌بینند. با تمام شدن دوران ابتدایی، اغلب چپ دست ها احتمالا ترجیح می‌دهند برای باقی عمرشان از یک رایانه برای رونوشت برداشتن استفاده کنند.

۲. روی دکمه‌های وارونه کلیک می‌کنند.

اما با روشن کردن رایانه، مشکلات کاملا جدیدی نمایان می‌شود. در حالی‌که بیش‌تر موس‌های رایانه به طور پیش فرض هم برای چپ دست‌ ها و هم راست دست‌ها ساخته شده است، بیش‌تر موس‌های تخصصی‌(مثل موس‌های مخصوص بازی) اساساً برای افراد راست دست هستند.

اما حتی این هم مشکل اصلی نیست. برای چپ‌ دست‌ها، کلیک راست در واقع سمت چپ است و کلیک چپ در واقع در سمت راست. راهی برای اجتناب از آن وجود ندارد. این احتمالا برای افراد جوان‌تری که یاد گرفته‌اند خود را با اوضاع وفق بدهند مشکلی نیست، اما فکر کن منِ چپ دست سعی کنم به پدر ۶۰ ساله‌ام آموزش استفاده از رایانه بدهم. این کار هر دوی ما را دیوانه می‌کند.
۳. یکی از مهمترین مشکلات چپ دست ها این است که وارونه برش می‌دهند.

نه! شما نمی‌توانید از قیچی راست دست ها استفاده کنید. قیچی‌هایی که برای یک دست معمولی‌(راست دست‌ها) ساخته می‌شوند، باعث خواهند شد لبه‌های آن فشار کمی به هم وارد کنند، یک موج را بسازند، و برش منظمی را ایجاد کنند. اما اگر یک چپ دست که از همان قیچی استفاده کند، حالت دست چپش باعث می‌شود تیغه‌ها کمی از هم فاصله بگیرند. البته این باعث بد پاره شدن کاغذهای زیادی خواهد شد، اگر اصلا بتوان آنها را برید. این هم دیگر مشکل روزمره چپ دست ها.
۴. از بانک‌ها و اداره‌های پست متنفرند.
شاید باورتان نشود یک مشکل روزمره چپ دست ها مراجعه به بانک‌ها و اداره‌جات است. درست است، حدس می‌زنم هر کسی دلیلی برای تنفر از این مکانها دارد. اما افراد چپ دست تنها یک دلیل بیشتر برای ترس از رفتن به بانک‌های خود دارند: خودکارهای وصل به زنجیر. احتمالا هرگز قبلا راجع به این موضوع فکر نکرده اید، اما دفعه بعد که برای نقد کردن چک خود می‌روید، توجه کنید زنجیر در کجای میز قرار گرفته است.

به احتمال زیاد در قسمت راست میز. ما مشکلاتی را که چپ دستها با نوشتن دارند مرور کردیم، خوب فقط تصور کنید با یک جوهر لکه‌ای هنگام نوشتن چک حقوق سروکار دارید زمانی که هم باید فکرتان برای نوشتن متمرکز باشد و هم باید کل بدنتان را خلاف جهت راست اتاقک یا محل چک نوشتن مچاله کنید.

۵. از غذا خوردن در جایگاه مهمانان ویژه (وی‌ای پی) متنفرند.
حتی شام خوردن با دوستان هم برای یک فرد چپ دست، یک چالش است. آنها در مدت غذا خوردنشان غیر‌عامدانه‌، با آرنج به دوستانشان ضربه می‌زنند. و برخلاف چند نکته پایانی این مقاله، هیچ راه عملی برای حل این مشکل نیست، مگر این‌که در اجتماع، چپ دست‌ها را جدا کنیم و آنها را روی یک میز جدا بنشانیم.
۶. نمی‌توانند هر گیتاری را می‌خواهند بردارند و بنوازند.
حتی جیمی هندریکس{گیتاریست، آوازخوان، ترانه نویس مشهور امریکایی}هم این مشکل را داشت. اگر یک شخص چپ دست بخواهد با دوستانش دور هم جمع شوند، بهتر است گیتار خودش را بیاورد. این ممکن است برای کسی که گیتار نمی‌زند مشکل خاصی به نظر نیاید، اما درخواست از یک چپ دست برای نواختن گیتار یک فرد راست دست مثل این است که از یک نوازنده‌ی ساکسیفون بخواهید آن را وارونه بنوازد، با دست چپش که حالا جای دست راستش است و به عکس. اگر بخواهیم مثبت فکر کنیم، چپ دست‌ها دیگر این نگرانی را ندارند که کسی گیتار محبوبشان را بردارد.
۷. یکی دیگر از مشکلات چپ دست ها این است که نمی‌توانند تجهیزات ورزشی مناسب پیدا کنند.
وقتی جوان‌تر بودم و قبل از این‌که اینترنت و وب‌گاه آمازون به این محبوبیت برسند، مطلقا برایم ناممکن بود که چوب‌های گلف، چوب‌های هاکی یا حتی دست کش‌های بیسبال پیدا کنم، باید با پدرم سوار بر ماشین تمامی فروشگاه‌های وسایل ورزشی را تا شعاع ۵۰ مایلی می‌گشتم. اغلب وسایلی که در نهایت گیرم می‌آمد، وسایل دست دوم یکی از دوستان پدرم بود که خوشبختانه یا بدبختانه‌(دست کم برای من) با همان مشکل در طول سال‌ها روبه‌رو شده بود. اما زمان‌هایی هم بود که ساعت‌ها با نگاه کردن به قفسه‌های کالای ورزشی می‌گذراندم تا از چپ‌دست بودن و دست خالی بودن فرار کنم.
۸. هر ده دقیقه این جمله را می‌شنوند: “اوه، شما چپ دست هستید؟”
من یک چپ‌دست هستم. برایم مایه آرامش خاطر است زمانی که سایر گلف بازهای چپ دست را می‌بینم و می‌فهمم آنها هم در همان شرایط سختی بوده‌اند، که من در تمام زندگیم داشتم. اما زمانی که یک راست دست از یک چپ دست می‌خواهد که خیلی سخت نگیرد، بیش‌تر شبیه این است که فکر می‌کند فرد چپ دست یک موجود عجیب الخلقه است مثلزن ریشو و مرد مارمولکی. برای یک راست دست به نظر اظهاراتی که می‌کند کاملا بی‌ضرر است، اما به خاطر این است که آنها این فهرست را نخوانده‌اند و تصوری از جهنمی که افراد چپ دست در آن زندگی می‌کنند ندارند.
۹. با دربازکن‌های قوطی مشکل دارند.
اگر شما قرار باشد مطالعه‌ای روی چپ‌دست‌ها انجام بدهید و از آنها سوال کنید که کدام کار خانگی بیش از باقی کارها آنها را خسته می‌کند، به احتمال زیاد بیشتر آنها به دربازکن قوطی اشاره می‌کنند – برخی از چپ‌دست‌ها اصلا نمی‌توانند از این وسیله استفاده کنند. این‌که این موضوع بخشی از یک توطئه از جانب راست‌دست‌ها برای تضمین سلطه‌شان بر یک چشم‌انداز ویران‌گر غذاهای کنسروی هست یا نیست، قابل بحث است (و یک بحث بیش‌تر احمقانه و بی‌هدف! ) اما به هر حال چپ‌دست‌ها یک مزیت مجزا از این بابت دارند، به خصوص زمانی که در یک مسابقه‌ی آشپزی سرعت در مقابل یک فرد راست‌دست به مبارزه می‌پردازند.

۱۰. تنظیم کردن ساعت
معمولا همه ساعت‌شان را به مچ مخالف دستی که با آن می‌نویسند، می‌بندند. این کار سبب می‌شود هر زمانی که دوست دارید ساعت را چک کنید بدون این‌که در روند کارتان هیچ اختلالی ایجاد شود. اما متاسفانه این‌طور به نظر می‌رسد که کارخانه‌های تولید ساعت فرض را بر این گذاشته‌اند که همه‌ی آدم‌ها راست‌د‌ست هستند و برای همین پین ساعت را در قسمت راست صفحه‌ی ساعت تعبیه می‌کنند. و این یعنی آدم‌های چپ‌دست یا باید مثل راست دست‌ها ساعت‌شان را روی دست چپ ببندند یا باید هر بار که می‌خواهند زمان ساعت را تنظیم کنند باید ساعت را از دست راست‌شان دربیاورند.
۱۱. نوشتن در دفترهای سیمی
چه‌طور می‌توان در دفتری نوشت که سیم‌هایش درست در جایی که دست‌تان برای نوشتن مستقر می‌شود، ‌تعبیه شده‌است؟ بیش‌تر چپ‌دست‌ها برای حل این مشکل دفتر را برعکس استفاده می‌کنند، یعنی از انتهای دفتر شروع به نوشتن می‌کنند. با این حال این مورد هم خیلی آزاردهنده نیست و یک ایراد همیشگی برای چپ‌دست‌ها محسوب نمی‌شود.
۱۲. حلقه‌های کلاسور…!
یک قدم که جلوتر برویم (یا شاید هم عقب‌تر!! ) و سر و کله زدن با دفتر سیمی را کنار بگذاریم، ‌می‌رسیم به حلقه‌های کلاسور: ارتفاع این حلقه‌ها و جای قرار گرفتن‌شان خود معضل دیگری است که چپ‌دست‌ها باید بر آن غلبه کنند. شاید آن‌چه سبب می‌شود که این حلقه‌ها از دفاتر سیمی خسته‌کننده‌تر باشند این حقیقت است که فرد چپ دست به طور متناوب می‌تواند فعل نوشتن را به راحتی انجام دهد، چرا که در هنگام پایین رفتن در صفحه گاهی دستش بین شکاف‌های حلقه قرار می‌گیرد و می‌تواند راحت و بدون مشکل بنویسد. البته که این موقتی است و زمانی که به حلقه‌ی بعدی برسند باز هم برای نوشتن دچار زحمت خواهند شد.
۱۳. متر
چپ‌دست‌هایی که خیلی اهل تحصیل و دانش نیستند و به کارهای عملی مشغول هستند شاید چندان با مشکلات مربوط به خودکار و دفتر و دستک روبه‌رو نشوند، اما تولیدکنندگان آیتم‌های ضروری به اندازه‌ی مخترعان حیطه‌ی کارهایی که به قلم و کاغذ نیاز دارند، بی‌فکر عمل کرده‌اند، به خصوص زمانی که پای متر در میان باشد! چرا که تولیدکنندگان متر توقع داشته‌اند که چپ‌دست‌ها متر را برعکس بخوانند اگر که بخواهند به صورت ماهرانه از آن استفاده کنند. آیا خیلی دشوار بوده که اندازه‌ها را در دو طرف قرار بدهند تا هم راست‌دست‌ها و هم چپ‌دست‌ها بتوانند آن را به راحتی استفاده کنند؟
۱۴. اندازه‌ها و درجات روی کتری‌ها و پارچ‌های مدرج
درست مانند متر، ‌طراحان کتری‌ها و پارچ‌های مدرج هم یک جور فرضیه‌ی خودخواهانه داشته‌اند مبنی بر این‌که هر کسی که از این‌ها استفاده می‌کند، راست‌دست است! بنابرین درجات روی آنها فقط در یک سمت‌شان تعبیه شده‌است. هرچند برخی از پارچ‌های مدرج و کتری‌ها هستند که در دو طرفشان درجه‌بندی وجود دارد، اما چنین کتری یا پارچی در واقع یک کالای مقدس است! چرا که چپ‌دست‌ها غالبا باید پارچ یا کتری را به‌دست راست‌شان بدهند تا زمان اندازه‌گیری دچار اشتباه نشوند.
۱۵. تفنگ
اسلحه چیزی نیست که بسیاری از آدم‌ها در زندگی خود استفاده کنند، هرچند مطابق با آمار احتمالا دست کم ۱۰ درصد از کسانی که به ارتش می‌پیوندند، چپ‌دست هستند و با مشکل کاملا ترسناکی مواجه می‌شوند اگر قرار باشد که هماهنگ با بقیه عمل کنند. از آن‌جایی که تمام اسلحه‌ها فقط برای افراد راست‌دست طراحی شده‌اند، زمانی که فرد چپ‌دست اسلحه را شلیک می‌کند، هیجان بیش‌تری برای تماشای گلوله‌های شلیک‌شده دارد. البته این یک چشم‌انداز ناخوشایند است و به احتمال زیاد برای تبدیل کردن چپ‌دست‌ها به افرادی صلح طلب و دوری‌کننده از جنگ کافی است!
۱۶. کشیدن کارت اعتباری در دستگاه کارتخوان
از آن‌جایی که پرداخت نقدی کم‌کم دارد از دور خارج می‌شود و بیش‌تر آدم‌ها به سیستم پرداخت با کارت روی آورده‌اند (برخی از کشورها درحال‌حاضر قرار است به طور کلی سیستم خرید نقدی را حذف کنند)، افراد چپ‌دستی که به خرید می‌روند در روند پرداخت هزینه‌ی اقلام اصلا راحت نیستند. دستگاه‌های کارتخوان داخل فروشگاه‌ها به عنوان یکی دیگر از نمونه‌های حکمرانی آدم‌های راست‌دست در جهان محسوب می‌شوند چرا که بخش کشیدن کارت در آنها در سمت راست قرار دارد و همین سبب می‌شود که افراد چپ‌دست زمان پرداخت پول اقلامی که می‌خواهند بخرند، به دلیل طرز قرار گرفتن دست‌شان راحت نباشند.
۱۷. بالا کشیدن زیپ شلوار
انگار که آدم‌های چپ‌دست در مدرسه، ‌در بانک هنگام دادن پول و در فروشگاه‌ها هنگام پرداخت پول اقلام دردسرهای کمی دارند که کار ساده‌ی لباس پوشیدن در هنگام صبح نیز به مشکلات‌شان اضافه می‌شود! یکی از آشکارترین مشکلاتی که آدم‌های چپ‌دست دارند زمان پوشیدن شلوار رخ می‌نمایاند! کارخانه‌های تولید پوشاک (که احتمالا به طور کامل از آدم‌های راست‌دست تشکیل شده‌اند! ) فکر کرده‌اند درست‌اش این است که تکه پارچه‌ای که روی زیپ را پوشش می‌دهد در سمت چپ باشد. به این ترتیب چپ‌دست‌ها مجبور هستند برای باز کردن زیپ از دست راست‌شان استفاده کنند و زمانی که برای رفتن به دستشویی عجله دارند این طراحی می‌تواند دردسر زیادی برای آنها ایجاد کند!
۱۸. یاد دادن زبان اشاره به راست‌دست‌ها
در حالی که آموزش دادن زبان اشاره مشکلی برای همه‌ی آدم‌های چپ‌دست نیست، اما برای کسانی که با آدم‌های ناشنوا سر و کار دارند، این کار دشواری‌های خودش را به همراه دارد. آدم‌های چپ‌دستی که زبان اشاره را به آدم‌های راست‌دست آموزش می‌دهند باید با جنبه‌ی معکوس قوانین سازگار شوند در حالی که خودشان نیز هنگام یاد گرفتن زبان اشاره برای نخستین بار حسابی گیج می‌شوند در مورد این‌‌که کدام دست‌شان را باید به عنوان دست غالب‌شان استفاده کنند. می‌توان گفت که آنها همیشه می‌توانند آن‌چه باید انجام دهند را یادداشت کنند، ‌اما در این صورت آنها باز هم با مشکل دفترهای سیمی مواجه می‌شوند!

۱۹. بروز مشکلات در هنگام خوردن نوشیدنی‌ها
آدم‌های چپ‌دست حتی قبل از این‌که خوردن غذا را شروع کنند دچار مشکلی می‌شوند که آدم‌های‌ راست‌دست هرگز با آن روبه‌رو نمی‌شوند. هرچند بهتر است بگوییم که آدم‌های راست‌دست در این میان غافلانه قربانی می‌شوند. برای چپ‌دست‌ها کاملا طبیعی است که نوشیدنی‌شان را با دست چپ بگیرند. متاسفانه شیوه‌ی جا افتاده‌ی چیدمان میز غذا سبب می‌شود که چپ‌دست‌ّها به نوشیدنی گذاشته شده برای راست‌دست‌ها دسترسی بهتری داشته باشند. به این ترتیب بسیاری از چپ‌دست‌ها مجبور هستند به خاطر دزدیدن نوشیدنی فرد راست‌دستی که کنارشان نشسته است، از او عذرخواهی کنند، به این دلیل که آنها نوشیدنی‌ را برداشته‌اند که برداشتن‌اش برای‌شان بسیار طبیعی و راحت بوده‌است!
۲۰. چپ‌دست‌ها کم‌تر از راست‌دست‌ها عمر می‌کنند.
اگر یک چیز وجود دارد که ممکن است در میان افراد چپ‌دست نوعی کج‌خیالی ایجاد کند، توطئه‌ای از جانب افراد راست‌دست است، بدین مضمون که افراد چپ دست معمولا کم‌تر از آدم‌های راست‌دست عمر می‌کنند. با توجه به غلبه‌ی ابزارهای طراحی شده برای افراد راست‌دست و دستگاه‌های دیگر، شاید منصفانه باشد که بگوییم افرادی که چپ‌دست هستند در مورد حوادث محل کار آسیب‌پذیرتر خواهند بود. این ایده که آدم‌های چپ‌دست کم‌تر از راست‌دست‌ها عمر می‌کنند، برای نخستین بار در یک مجله‌ی پزشکی عصر ویکتوریا مطرح شد که سن مرگ‌ آدم‌ها را بر اساس راست دست یا چپ‌دست بودن‌شان مورد مطالعه قرار داده بود.
هرچند برخی از آدم‌ها این مطالعات را در این قرن مورد سوال قرار داده‌اند، اما فقط افزایش تعداد افراد چپ‌ دست است که به ارزیابی مجدد این ادعا منجر شده‌است. با این حال، کم‌تر عمر کردن آدم‌های چپ‌دست به باهوش‌تر و خلاق‌تر بودن آنها در مقایسه با راست‌دست‌ها می‌ارزد. و احتمالا تعداد کم افرادی که توانایی استفاده از هر دو دست را دارند، همان‌هایی هستند که همه‌جوره فایده می‌برند و هیچ مشکلی در مورد چپ‌دست بودن‌شان وجود ندارد!نمناک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 14 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.