۵۲ درصد تخت‌های بیمارستانی در اشغال سالمندان است

دکتر زهرا وهابی، در آستانه برگزاری سومین کنگره طب سالمندی، اظهار داشت: این کنگره ۱۱ تا ۱۳ مهر ۹۷، در مرکز همایش‌های رازی با دو محور سالمند شناسی و طب سالمندی برگزار می‌شود.
وی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، تبریز، اصفهان، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در برگزاری این کنگره مشارکت داشته و سخنرانانی از هر کدام این بخش‌ها و نهادها خواهیم داشت.
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه حدود ۲۰ درصد جمعیت ما به سمت سالمندی پیش می‌رود، ادامه داد: در حال حاضر ۵۲ درصد اشغال تخت‌های بیمارستانی توسط سالمندان است که پیش‌بینی می‌شود طی ۱۰ سال آینده اوج استفاده از تخت‌های بیمارستانی را برای سالمندان داشته باشیم.
وهابی با تأکید بر اینکه مشکلات سالمندی را قبل از تبدیل شدن به بیماری باید مورد بررسی، تشخیص و پیشگیری قرار دهیم، گفت: اختلالات شناختی درصورتی که در سالمندان دیر تشخیص داده شود تبدیل به دمانس می شود و اثرات زیادی را بر روی سلامت روح و روان فرد به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه اختلالات شناختی و سندرم های سالمندی از جمله موضوعاتی است که در کنگره طب سالمندی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرند گفت: بسیاری از سالمندان به دلیل خلأهای قانونی که در مورد حمایت از مسائل مالی آنها وجود دارد با مشکلاتی مواجه می شوند که لازم است قانونگذاران در این زمینه ورود یابند و قانون‌های لازم را تصویب کنند.
دبیر علمی کنگره طب سالمندی خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما سیستم های حمایتی برای سالمندان بسیار ضعیف بوده و تنها برخی از بیمه‌ها در این زمینه فعال هستند و حتی سازمان های مردم نهاد خاصی برای حمایت از سالمندان نداریم که توجه به این مسئله با توجه به پیر شدن جامعه و رو به سالمندی رفتن ایران ضرورت دارد.مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.