۱۰ شرکت دارویی برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ کدام‌ها هستند؟

10 شرکت برتر دارویی در سال 2018

صنعت جهانی داروسازی در سال ۲۰۱۷ به گردش مالی بی‌سابقه‌ای دست یافت که این رقم را  ۱٫۱۱ تریلیون دلار تخمین زده‌اند و پیش‌بینی کرده‌اند که تا سال ۲۰۲۰ این روند به ۱٫۴۳ تریلیون دلار منتهی شود. با افزایش فشارها برای تولید دارو‌هایی که نیاز جهانی روبه‌رشد به دارو را تأمین کند، شرکت‌های داروسازی بی‌وقفه در تلاش‌اند تا راه‌حل‌هایی هر چه نوآورانه‌تر و خارق‌العاده‌تر را برای مخاطبان خود به ارمغان بیاورند.

صنعت دارو صنعتی تحقیقات-محور است و سالانه تقریباً ۱۵۰ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه در پروژه‌های مختلف دارویی می‌شود. از میان هزاران ترکیبی که تولید می‌شود، تنها درصد کمی تأیید می‌شوند و برای درمان یا بهبود کیفیت زندگی به دست بیماران و مصرف‌کنندگان می‌رسند. با این حال در سال ۲۰۱۷، تعداد زیادی داروی جدید در شرکت‌های دارویی سرتاسر دنیا تولید شد و به دست سازمان‌های مختلف به تأیید رسید. بخش بزرگی از این داروها به دست سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) بررسی شد که از این میان ۴۶ داروی جدید تأیید و تعداد داروهای ژنریک تأیید شده نیز با رکوردی جدید روبرو شد: ۱۰۲۷ داروی ژنریک. هم‌چنین این صنعت با تأیید نخستین داروی Biosimilar برای درمان سرطان، تاریخ‌ساز شد: Mvasi Avastin)).

با این که سهم بازار امریکا از صنعت جهانی بیش از ۴۵ درصد است، بازارهای چین، آسیای جنوب شرقی، اروپای شرقی و امریکای جنوبی رشد بی‌سابقه‌ای را آغاز کرده‌اند. برای نمونه، بازار چین با داروهای پیش‌بالینی (preclinical) و داروهای فاز نخست (early phase) اشباع شده و زیربنای خوبی برای فعالیت‌های زیست‌فناوری (biotech) ایجاد کرده است. سال‌های پیش رو، به یمن افزایش رونق اقتصادی و هم‌چنین رشد تقاضا برای نوآوری در صنعت، با رشد چشمگیری در سطح جهانی همراه خواهد بود.

در ادامه، فهرستی از ده شرکت برتر دارویی در سال ۲۰۱۸ ارائه خواهد شد. این فهرست به دست وب‌سایت ProClinical تهیه و منتشر شده است.

۱۰- Amgen

۲۲٫۸۵ میلیارد دلار

این شرکت امریکایی که در حوزه‌ی بیوفارماسی فعالیت می‌کند، در کالیفرنیا مستقر است و به تولید و توسعه‌ی راه‌حل‌های جدید درمان‌شناسی مشغول است و مطالعات و فعالیت‌های خود را بر بیماری‌های قلب و عروق، غدد، سلامت استخوان، اعصاب، کلیه و التهاب متمرکز ساخته است. این نخستین بار است که Amgen به فهرست پروکلینیکال وارد شده است. این امر تا حدود زیادی به خاطر موفقیت محصولات مختلف Amgen مانند Repatha (با ۱۲۶ درصد افزایش)، BINCYTO (با ۵۲ درصد افزایش) و Prolia (با ۲۰ درصد افزایش) است. در اوایل سال ۲۰۱۸ Amgen در فهرست تحسین‌شده‌ترین شرکت‌های مجله‌ی Fortune  (در صنعت دارو) قرار گرفت.

۹-(GlaxoSmithKline (GSK 

۲۴ میلیارد دلار

پای ثابت ده شرکت دارویی برتر هر سال، GSK، یک شرکت دارویی بریتانیایی پیشرو است که همواره چندین داروی نوآورانه برای به رخ کشیدن دارد. این شرکت متخصص بازه‌ی وسیعی از حوزه‌های درمانی است اما در زمینه‌ی HIV/ ایدز، داروهای تنفسی و واکسن‌ها موفقیت ویژه‌ای دارد. درآمد GSK نسبت به سال ۲۰۱۶ با رشدی ۷ درصدی همراه بوده و این رشد را مدیون داروهای پرفروشی بوده است مانند Trivicay و TRIUMEQبرای ایدز، اسپری استنشاقی  Ellipta برای آسم و COPD و همچنین داروی  Nucala ، باز هم برای درمان آسم. GSK در سال ۲۰۱۷ تأییدیه‌ی تولید سه عنوان دارو را دریافت کرده که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های پیش رو به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنند. این داروها عبارت اند از: Shingrix برای درمان ویروس شینگل، Trelegy Ellipta برای درمان COPD و داروی Juluca، که قرصی روزانه برای درمان HIV است.

۸- Gilead Sciences

۲۵.۶۵ میلیارد دلار

GILEAD یک شرکت تحقیقاتی مستقر در کالیفرنیاست که سابقه‌ی تحقیقاتی درخشانی در زمینه‌ی HIV/ ایدز و هپاتیت دارد و با این حال داروهای نوآورانه‌ای در بسیاری از زمینه‌های دیگر مانند غدد، ویروس‌شناسی، بیماری‌های تنفسی و التهاب ارائه کرده است. GILEAD گزارش می‌کند که پرفروش‌ترین داروهای ۲۰۱۷ این شرکت،  Harvoniبرای درمان هپاتیت C، Truvada برای پیشگیری و درمان HIV و داروی Epclusa، از دیگر داروهای موفق برای هپاتیت C بوده‌اند. در سال ۲۰۱۷ Yescarta برای CAR-T سل تراپی تأیید شد و هم‌چنین نخستین داروی ژنتیکی برای درمان لنفوم هوچکین (نوعی سرطان غدد لنفاوی)، نیز مجوز تولید گرفت که انتظار می‌رود در سال‌های پیش رو از موفق‌ترین داروهای دنیا باشند.

۷- AbbVie

۲۸٫۲۲ میلیارد دلار

این شرکت بیوفارماسی تحقیقاتی امریکایی، برای دومین سال پیاپی در جمع ده شرکت برتر دارویی دنیا قرار گرفته است که دومین حضورش نسبت به بار قبل با ۱۰٫۳۹ درصد رشد درآمدی همراه بوده است. AbbVie اخیراً اعلام کرده که Upadacitinib، یکی از پیشروترین دارو‌های در حال توسعه‌ی این شرکت، که برای درمان آتوپیک درماتیت (نوعی بیماری پوستی) متوسط تا شدید به کار می‌رود، از سوی FDA عنوان شیوه‌ی درمانی موفقیت‌آمیز (breakthrough therapy designation) را دریافت کرده است. این تنها یک دارو از چندین گروه دارویی خارق‌العاده‌ی AbbVie در حوزه‌های درمانی متنوع است مانند: بیماری‌های پوستی، غدد، اعصاب، معده و روده و دستگاه گوارش. افزایش درآمد  AbbVieبه داروهای پرفروش این شرکت بر می‌گردد؛ Humiraکه این روزها پرفروش‌ترین داروی دنیاست و Imbrovica که یکی از پیشروترین داروهای درمان سرطان به شمار می‌آید.

۶- Novartis

۳۳ میلیارد دلار

نوارتیس که یکی از شرکت‌های پیشروی صنعت داروسازی در سوییس است، توانسته خود را به فهرست ده شرکت برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ نیز برساند. این شرکت بر روی بازه‌ی وسیعی از بیماری‌های مانند غدد، سیستم ایمنی، بیماری‌های پوستی، اعصاب و بیماری‌های تنفسی متمرکز است. علی‌رغم رشد ۱٫۳۵ درصدی در اواخر سال ۲۰۱۷، با موفقیت داروهایی نظیر Gleevec (برای درمان بیماری‌های غدد) و Gilenya (برای درمان بیماری‌ ام‌اس) و Cosentyx (برای درمان بیماری‌های پوستی)، درآمد این شرکت با رشدی ۸۲ درصدی همراه بوده است.

۵ – (Merck & Co(MSD

۳۵٫۴ میلیارد دلار

شرکت امریکایی مرک در جمع پنج شرکت برتر دارویی سال ۲۰۱۸ قرار می‌گیرد. این شرکت که در خارج امریکای شمالی معمولاً به MSD شناخته می‌شود، به تولید دارو، واکسن و محصولات بیولوژیکی در حوزه‌های متعددی می‌پردازد مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، تومورشناسی و غدد درون‌ریز و بیماری‌های عفونی. مرک نیز مانند نوارتیس در سال ۲۰۱۶ رشد درآمدی کمی داشت اما محصولات پرفروش این شرکت، موجب افزایش چشمگیر درآمد شدند: Keytruda برای افزایش ایمنی در برابر سرطان، Gardasil  واکسن HIV و Januvia، قرص دیابت. دو محصول دیابتی شرکت مرک، یعنی Januvia  و Janument به تنهایی درآمدی معادل ۱٫۵۲ میلیارد دلار برای این شرکت ایجاد کرده‌اند که ورای پیش‌بینی‌های انجام شده است.

۴Johnson & Johnson

۳۶٫۳ میلیارد دلار

چهارمین شرکت این فهرست، یعنی جانسون‌اند‌جانسون، شرکتی است که حدوداً ۱۳۰ سال پیش تأسیس شد و به یمن وجود محصولات پرمصرفی چون Aveeno، Neutrogena و  Listerine رفته‌رفته به یکی از اسامی رایج محصولات خانگی تبدیل شد. این شرکت در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ موفقیت‌های متعددی کسب کرد که یکی از آن‌ها خرید شرکت Actelion که انتظار می‌رود این کار سبد محصولی بیماری‌های فشار خون ریوی جانسون‌اند‌جانسون را با تغییرات شگرفی روبرو کند. بخش دارویی این شرکت با رشد درآمد ۸٫ درصدی روبرو بود که آن را مدیون رشد فروش دارو‌های پرفروش خود است: Stelara، Darzalex ، Imbruvica و Zytiga.

۳- Sanofi

۳۶٫۶۶ میلیارد دلار

در فهرست سه‌ شرکت برتر دارویی دنیا، شرکت فرانسوی سانوفی را مشاهده می‌کنیم. این شرکت در بخش دارویی خود با رشد ۴٫۲ درصدی همراه بود؛ بخشی که معادل ۸۵٫۴۴ درصد کل درآمد شرکت را از آن خود کرده است. ۲۵ درصد از این رشد به سه داروی پرفروش سانوفی برمی‌گردد: Lantus که نوعی انسولین تزریقی برای بیماران دیابتی است، Levonox که یک داروی ضد انعقاد خون است و Aubagio، یک قرص روزانه برای درمان ام‌اس. نام سانوفی را می‌توان در فهرست برترین شرکت‌های چندملیتی سال ۲۰۱۷ فوربس نیز مشاهده کرد.

۲- Roche

۴۴٫۳۶ میلیارد دلار

شرکت دارویی سویسی Roche که دومین شرکت بزرگ دارویی دنیا در سال ۲۰۱۷ شناخته شده است، در سرتاسر دنیا ۹۳۷۳۴ کارمند دارد. این شرکت به تولید داروها و تجهیزاتی نوآورانه در زمینه‌های مختلفی می‌پردازد مانند: غدد، سیستم ایمنی، بیماری‌های عفونی و عصبی. رشد سالانه در بخش دارویی این شرکت ۱۲٫۳۴ درصد بوده و درآمد حاصل از تنها ۳ محصول این شرکت، برابر ۴۰ درصد درآمد کل Roche در سال ۲۰۱۷ بوده است (۵۷٫۳۷ میلیارد دلار) پرفروش‌ترین محصولات ، در واقع برترین محصولات ضد سرطان در دنیا هستند: Herceptin، Avastin و Rituxan. این شرکت به دنبال اخذ تأییدیه شش داروی دیگر در سال ۲۰۱۸ است که در میان آن‌ها داروهای درمان سرطان و آرتروز دیده می‌شود.

۱-Pfizer

۵۲٫۵۴ میلیارد دلار

بزرگ‌ترین شرکت دارویی دنیا یک غول چندملیتی است که در کانکتیکت امریکا مستقر شده است. این شرکت تحقیقات-محور گروه‌های محصولی متنوعی در حوزه‌های متعدد درمانی دارد مانند: سیستم ایمنی، غدد، اعصاب و بیماری‌های خاص. فایزر علی‌رغم رشد درآمدی متوسط، موفقیت خارق‌العاده‌ای در سال ۲۰۱۷ داشته است که یکی از آن‌ها دریافت تأییدیه‌ی تولید ده عنوان دارو از FDA بوده است. برخی از محصولات کلیدی این شرکت نیز ماننر Ibrance، Eliquis و Xeljanz نیز با رشد قابل توجهی (۶۰ درصد) همراه بوده‌اند.

نظرات بسته شده است.